آمادگی کانون وکلای گلستان برای حمایت حقوقی و قضایی از خبرنگاران

رضا سلیمانی در بازدید از دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) استان گلستان در جمع خبرنگاران این خبرگزاری، اظهار کرد: وجود رسانه های قوی و مستقل از لوازم پیشرفت یک جامعه است. بدون در نظر گرفتن جایگاه مهم برای رسانه ها، رسیدن به اهداف عالی یک جامعه میسر نیست.

وی، رسانه ها را چشم و گوش بیدار جامعه برشمرد و افزود: رسانه ها هنوز از جایگاهی که شایسته آن هستند، برخوردار نیستند. اگر رسانه ها در جایگاه خود قرار گیرند، کمک می کنند مابقی اجزا و اعضای جامعه هم سر جای خود باشند. مدیر یا مسئولی که کارش درست است، باید از حضور رسانه استقبال کند.

رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان در ادامه خاطرنشان کرد: کانون وکلا به عنوان یکی از قدیمی ترین نهادهای مدنی کشور همواره به موضوع حمایت و ارتباط با رسانه ها توجه لازم را داشته است.

سلیمانی بیان کرد: دو سال قبل تفاهم نامه همکاری بین خانه مطبوعات استان و کانون وکلای دادگستری گلستان در راستای ارائه خدمات مشاوره حقوقی و حمایت از خبرنگاران در مجامع قضایی منعقد شد. در این مدت دوره آموزشی نیز برای خبرنگاران به منظور آشنایی با برخی ضوابط و اصول حقوقی و قانونی برگزار شد.

وی اظهار کرد: این نهادهای مدنی اند که ابزار نظارتی جامعه هستند لذا نیاز است مقنن از نهادهای مدنی حمایت های بیشتری داشته باشد تا سلامت جامعه تضمین شود.

سلیمانی در بخش دیگری از صحبت های خود، گفت: در حال حاضر ۵۹۵ وکیل پایه یک و ۴ وکیل پایه دو در استان گلستان فعالیت می کنند. ۹۰ کارآموز نیز در استان مشغول به فعالیت هستند.

رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان بیان کرد: کانون سال قبل ۷۳۵ وکیل را در ۶۲۰ پرونده به عنوان وکیل تسخیری معرفی کرده که همه وکلا به صورت رایگان در پرونده های کیفری وکالت کردند.

وی یادآور شد: واحد مشاوره حقوقی در محل کانون در روزهای شنبه تا چهارشنبه فعال بوده و شهروندان می توانند از خدمات آن به صورت رایگان بهره مند شوند. سال گذشته ۱۶۶۶ مشاوره حقوقی رایگان به صورت حضوری و تلفنی به شهروندان ارائه شد.

سلیمانی در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص مشکلات وکلا، گفت: با توجه به اینکه اجرا و تحقق عدالت کار سختی است، یکی از مشکلات وکلا همین مسئله است. با توجه به حساسیتی که عدالت دارد، اگر وکیلی کوچک ترین اشتباه را مرتکب شود، این موضوع به پای همه وکلا نوشته می شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان افزود: وکلا از هیچ گونه حمایتی از سوی دولت برخوردار نیستند. تمامی موضوعات در بحث بیمه و غیره را باید خود وکیل انجام دهد. عدم اجرای قوانینی که حداقل حقوقی را برای وکلا در نظر گرفته نیز دیگر مشکلات وکلا است. به عنوان نمونه دولت موظف است برای پرونده های تسخیری مبالغی را بپردازند که این کار انجام نمی گیرد.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه فرهنگ وکالت در جامعه ما نهادینه نشده، مراجعه به وکلای جوان بسیار محدود است. این موضوع کار را برای وکلای جوان که در اول کار هزینه های زیادی را برای تهیه دفتر و لوازم اداری و غیره صرف می کنند، سخت می کند.

سلیمانی با اشاره به فعالیت وکلا در ایام شیوع کرونا، گفت: ما نمی توانیم به خاطر بیماری کرونا، احقاق حقوق مردم را تعطیل کنیم. وکلا در سخت ترین شرایط در کنار مردم هستند و از حق آنها دفاع می کنند. به خاطر همین مسئله تعدادی از همکاران ما درگیر این بیماری شدند.

رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان، یکی از خصایص نهادهای مدنی را خود انتظام بودن دانست و گفت: نهادهای مدنی باید یک سیستم رسیدگی انتظامی نسبتاً مستقل داشته باشند. سیستم خبرنگاری هم باید یک دستگاه انتظامی برای خودش داشته باشد. نیاز است که جامعه خبرنگاری این مطالبه را از نمایندگان مجلس داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد:

منبع خبری ایسنا

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.