ارائه خدمات حقوقی رایگان به مددجویان کمیته امداد توسط ۱۷۰۰ وکیل نیکوکار

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: بالغ بر ۱۷۰۰ وکیل نیکوکار در ۵۱۸ میز خدمت در سراسر کشور به مددجویان این نهداد خدمات رایگان حقوقی ارائه می کنند. – اخبار اجتماعی –
به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، جعفر صباغیان در نشست خبری خود با اشاره به سه موضوع توانمندسازی، مسکن و خودکفایی و خودباوری اظهار کرد: از سیاست های کمیته امداد در دوره جدید می توان به این ۳ مسئله اشاره کرد و در واقع مددجویان با این موارد می توانند خودکفا و از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شوند.

وی تصریح کرد: حوزه توانمندسازی یکی از بخش های مورد توجه کمیته امداد است و این نهاد تلاش خواهد کرد با ارائه خدمات در حوزه های مختلف افراد به خودباوری و به توانمندسازی برسند.

معاون حقوق و امور مجلس کمیته امداد ادامه داد: کمیته امداد تلاش خواهد کرد با اقدامات زیربنایی و همچنین تسهیلات مدنظر افراد به خودکفایی و به توانمندسازی برسند و در این مسیر از تمام ابزارها و ظرفیت ها استفاده خواهد کرد.

وی با بیان اینکه هدف نهایی کمیته امداد توانمندسازی جامعه هدفش است گفت: تنها بخشی از افراد از جمله بیماران صعب العلاج یا سالمندان تا پایان عمر از خدمات حمایتی کمیته امداد بهره مند خواهند شد و مابقی افراد تحت پوشش با دریافت خدمات مختلف توانمند از چرخه حمایتی خارج خواهند شد.

صباغیان با اشاره به فعالیت های حوزه حقوقی و امور مجلس کمیته امداد خاطرنشان کرد: در این حوزه در دو بخش حقوقی و امور مجلس فعالیت ها پیگیری و دنبال می شود به طوریکه در حوزه حقوقی تلاش های زیادی برای ارائه خدمات به مددجویان شده است. راه اندازی میز خدمت در ۵۱۸ نقطه از کشور یکی از اقدامات حوزه حقوقی و امور مجلس کمیته امداد محسوب می شود و مددجویان از پرداخته هرگونه هزینه حق الوکاله معاف هستند. بالغ بر ۱۷۰۰ وکیل نیکوکار در ۵۱۸ میز خدمت در نقاط کشور خدمات حقوقی و قضائی به مددجویان ارائه می کنند و در این زمینه هیچ هزینه ای را از مددجویان دریافت نمی کنند.

صباغیان گفت: آموزش حقوقی در ابعاد مختلف به خانواده ها از دیگر مواردی است که در این حوزه پیگیری می شود.در حوزه حقوقی در دو بخش به مددجویان ارائه خدمت می شود. بخش اول دعواهای حقوقی در ارتباط با پرونده مددجویان و در بخش دوم دعواهای سازمانی است که در هر دو بخش خدمات حقوقی به مددجویان از سوی کمیته امداد ارائه می شود.

معاون حقوقی کمیته امداد تصریح کرد: علاوه بر تفاهمنامه امضاء شده با وکلای نیکوکار تفاهمنامه دیگری نیز با دفاتر خدمات الکترونیک به امضا رسیده است که خوشبختانه در این بخش نیز مددجویان از پرداخت هرگونه هزینه معاف شده اند.

وی در رابطه با تعداد پرونده های حقوقی و قضایی مددجویان خاطر نشان کرد: ۳ هزار و ۱۷۱ پرونده سازمانی و ۷ هزار و ۲۹۰ پرونده مددجویی در حال حاضر در دست پیگیری حقوقی و قضایی قرار دارد. همچنین بر اساس گزارش سال ۹۸، ۲۴ هزار و ۲۵۱ مددجو آموزش حقوقی دیده اند.

صباغیان ادامه داد: بخش بعدی فعالیت معاونت حقوقی و امور مجلس تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی است چرا که نمایندگان در خط مقدم خدمت رسانی به محرومان در حوزه های انتخابیه خود قرار دارند و این تعامل و همکاری می تواند سبب ارائه خدمات موثرتر به مددجویان و محرومان شود.

وی با بیان اینکه کمیته امداد ۱۲۹ خدمت به نیازمندان و محرومان و مددجویان ارائه می کند گفت: نمایندگان در حوزه های انتخابی با ابعاد مختلف فقر مواجه هستند چرا که در هر شهرستان و استان فقر متفاوت است. بر همین اساس تعامل خوبی بین کمیته امداد و نمایندگان فراهم شده است.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد گفت: یکی دیگر از موضوعات پیگیری طرح ها و لوایح در مجلس شورای اسلامی در راستای فقرزدایی و کمک رسانی به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است. همچنین بر اساس قوانین و مقررات مددجویان دو دستگاه حمایتی بهزیستی و کمیته امداد از پرداخت عوارض شهرداری برای یک مرتبه و همچنین انشعابات آب، برق و گاز معاف شده اند.

صباغیان تصریح کرد: همچنین بر اساس قوانین و مقررات یکی از فرزندان مددجویان دستگاه های حمایتی از سربازی معاف است. همچنین مددجویان این دو نهاد حمایتی از پرداخت هزینه های دادرسی نیز معاف شده اند.

وی در ادامه با اشاره به پیگیری های کمیته امداد در تصویب بودجه سالانه کشور گفت: هر ساله کمیته امداد در رابطه با تصویب بودجه سالانه اقدامات موثری را انجام می دهد و در این عرصه جلسات موثری را با بخش های مختلف برگزار می کند که در همین ارتباط نیز در تدوین بودجه سال ۹۹ پیگیری های خوبی از سوی کمیته امداد در ماه های پایانی سال ۹۸ انجام گرفت. به طوریکه پیگیری های صورت گرفته منجر به افزایش میزان وام ازدواج از ۳۰ میلیون به ۵۰ میلیون تومان شد و همچنین بازپرداخت این تسهیلات از ۳ سال به ۵ سال افزایش پیدا کرد.

معاون حقوقی و امور مجلس کمیته امداد ادامه داد: با پیگیری های صورت گرفته در فرآیند تصویب بودجه ۹۹ در سال گذشته میزان تسهیلات اشتغال کمیته امداد و بهزیستی در تبصره ۱۶ از ۵ هزار به ۷ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش پیدا کرد که از این رقم ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان به کمیته امداد و ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به سازمان بهزیستی اختصاص پیدا کرد.

صباغیان با اشاره به اینکه منابع درآمدی کمیته امداد بر اساس اساسنامه این نهاد از ۴ حوزه تأمین می شود گفت: هدایای رهبری، بودجه دولت، مشارکت های مردمی و همچنین فعالیت های اقتصادی کمیته امداد ۴ منابع درآمدی کمیته امداد محسوب می شوند.

وی از افزایش اعتبارات حوزه اشتغال کمیته امداد در سال جاری خبر داد و گفت: این رقم با کمک های داخلی امداد به ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین با اشاره به اینکه کمیته امداد متولی فقر نیست گفت: ما متولی محرومان هستیم و در واقع فقر در جاهای دیگر تولید می شود. بخش های مختلف نظام و دستگاه ها باید پای کار بیایند چرا که کمیته امداد تنها نمی تواند فقر را از جامعه بزداید. یکی دیگر از موضوعاتی که از طریق حوزه امور حقوقی و امور مجلس کمیته امداد پیگیری می شود مسئله سهام عدالت مددجویان است و این نهاد بنا دارد تمهیداتی را برای ماندگاری این سهام برای مددجویان انجام دهد.

صباغیان در پایان به پیگیری و راه اندازی صندوق ضمانت تسهیلات اشتغال در کمیته امداد اشاره کرد و گفت: بنا داریم با راه اندازی این صندوق ضمانت مددجویان در رابطه با دریافت تسهیلات را انجام بدهیم.

خرید ۱۴ هزار تبلت برای دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد توسط بنیاد مستضعفان
کمیته امداد برای ۲۰۰ هزار نفر در سال جاری ایجاد اشتغال می کند.

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.