افت قیمت خودرو در تصادف

در تصادفات رانندگی بین دو اتومبیل در اغلب موارد خسارات جزئی یا کلی به خودرو وارد می شود . گاهی این خسارات آنقدر جزئی است که با صرف کمترین وقت و هزینه قابل جبران بوده و به بدنه اتومبیل ضرر چندانی وارد نمی کند .

اما در مواقعی که اتومبیل صفر یا گران قیمت باشد و خسارت وارده باعث ضرر چشمگیری به خودرو شده باشد ، در اصطلاح به غیر از لزوم تعمیر و بازسازی قسمت آسیب دیده ، ماشین دچار افت قیمت نیز می شود . افت قیمت خودرو در اصلاح به این معناست که صاحب اتومبیل اگر بخواهد بعد از تصادف خودرو خود را به فروش برساند ، نسبت به قبل از تصادف ضرر چشمگیری خواهد کرد .

در واقع خودرو به علت آسیب دیدگی حتی بعد از تعمیر ، افت قیمت غیر قابل چشم پوشی پیدا می کند . در این مواقع جبران خسارت صاحب خودرو بر عهده چه کسی است ؟ در ادامه به توضیحات کاملی در خصوص افت قیمت خودرو و مسئول جبران این خسارت می پردازیم .

جستجوی وکیل و موسسه حقوقی خوب و معتبر در این زمینه موضوعی در بانک هوشمند اطلاعات وکلای متخصص امکان پذیر است.

بهترین وکیل، وکیلی است که شیرین ترین پاداش او احقاق حق موکلش باشد.

بهتر است قبل از اخذ هر تصمیمی با یک وکیل متخصص مشورت کنید.

افت قیمت خودرو در تصادفات

افت قیمت خودرو و مسئول پرداخت آن

همانطور که گفته شد در مورد خودرو های صفر و یا خودرو های گران قیمت ، از آنجا که در هنگام فروش قیمت آن ها کاهش چشمگیری پیدا می کند ، علاوه بر جبران خسارتی که به بدنه خودرو وارد آمده ، باید هزینه افت قیمت آن نیز پرداخت شود . البته این در صورتی است که مالک خودرو تقاضای پرداخت افت قیمت را داشته باشد ، که در این صورت باید به مرجع صالح مراجعه کرده و دادخواست دهد .

همانطور که می دانید اصولا پرداخت خسارت سوانح رانندگی و سوانحی که آسیبی به شخص ثالثی وارد کند ، برعهده بیمه می باشد . از آنجا که تمام دارندگان خودرو به موجب قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵ ، موظف به بیمه کردن وسیله نقلیه خود هستند ، در خصوص خسارت بدنی وارد شده به اتومبیل مشکلی از جهت پرداخت وجود نخواهد داشت و از بیمه شخص مقصر حادثه پرداخت می شود .

اما هیچ بیمه ای تعهد به پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را ندارد و پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو بر عهده شخص مقصر تصادف می باشد . بنابراین برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت ماشین باید به راننده مقصر حادثه مراجعه کرد.

مرجع صالح برای رسیدگی به افت قیمت خودرو

تا اینجا فهمیدیم که راننده مسبب حادثه باید خسارت ناشی از افت قیمت خودرو را بپردازد ، بنابراین شخص متضرر باید به شورای حل اختلاف مراجعه کرده و تقاضای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو در اثر تصادف رانندگی را داشته باشد .

اما میزان این خسارت چگونه تعیین می شود ؟ در واقع بعد از ثبت دادخواست تامین دلیل برآورد ناشی از افت قیمت ، قاضی شورا قرار کارشناسی صادر می کند و بعد از پرداخت هزینه کارشناسی توسط متضرر حادثه و به اصطلاح خواهان ، کارشناس مربوط به تصادفات میزان افت قیمت ماشین را برآورد می کند .

بعد از برآورد خسارت ناشی از افت قیمت خودرو توسط کارشناس ، مالک خودرو آسیب دیده باید دادخواست مطالبه خسارت به طرفیت مالک خودرو مقصر را تقدیم دادگاه و یا شورای حل اختلاف کند . اما از کجا بفهمیم که کدام مرجع صالح به رسیدگی است ؟

اگر میزان خسارت برآورد شده کمتر از بیست میلیون تومان باشد باید در شورای حل اختلاف مورد رسیدگی قرار گیرد و اگر میزان خسارت بیشتر از بیست میلیون میلیون تومان باشد رسیدگی در صلاحیت دادگاه است.

نمونه دادخواست اعتراض به کارشناس برای افت قیمت


مشخصات
نام نام خانوادگی نام پدر سن شغل محل اقامت- خیابان – کوچه – پلاک- کدپستی
خواهان
خوانده
وکیل
خواسته یا موضوع و بهای آن تقاضای اعتراض و نقض رأی کمیسیون ماده ۱۷ قانون بیمه شخص ثالث جدید به انضمام کلیه خسارات قانونی.
دلایل و منضمات ۱٫ اسناد مالکیت ماشین۲٫ کپی بیمه نامه ۳٫ کپی رأی کمیسیون۴٫ کپی نظریه کارشناسی۵٫ کپی نظریه کاردان فنی
ریاست محترم دادگاه حقوقی- سلام‌علیکم احتراماً به استحضار می‌رساند:
اینجانب به موجب بیمه نامه شماره …………..اتومبیل BMV خود را در شرکت بیمه………….. به شماره بیمه………………..از باب خسارت مالی تا صد میلیون با پرداخت حق بیمه ، بیمه نموده ام متاسفانه به دلیل تقصیر موتورسواری حادثه ای رخ داده که منجر به شکستن چراغ‌ها، گلگیر و همچنین فرورفتگی قسمتی از درب خودرو گردیده است با بررسی های بعمل آمده توسط کاردان فنی صد درصد مقصر موتور سوار اعلام گردیده است. نظر به اینکه سقف تعهدات بیمه موتورسوار صرفاً تا سه میلیون تومان می باشد لیکن بیمه بدنه ماشین اینجانب تا سقف صد میلیون بوده متاسفانه کارشناس بدون توجه به افت قیمت خودرو اینجانب اقدام به صدور رأی بر پرداخت خسارت به مبلغ………………..تومان کمتر از مبلغ واقعی خسارت نموده‌اند. نظر به مراتب فوق تقاضای اعتراض و به نظریه کارشناس  و پرداخت خسارت واقعی مورد استدعاست.
محل امضاء – مهر – اثر انگشت
شماره و تاریخ ثبت دادخواست ریاست محترم شعبه ………… دادگاه …………… رسیدگی فرمایید.نام و نام خانوادگی ارجاع

۱- ✔️ خسارت ناشی از افت قیمت خودرو چگونه تعیین می شود ؟

✔️ برای تعیین خسارت ناشی از افت قیمت خودرو باید به شورای حل اختلاف مراجعه کرد و بعد از ثبت دادخواست تامین دلیل برآورد ناشی از افت قیمت ، کارشناس تصادفات میزان خسارت ناشی از افت قیمت را تعیین می کند که توضیحات کامل در خصوص آن در مقاله آورده شده است .

۲- ✔️ چه کسی مسئول پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو است ؟

✔️ راننده مسبب حادثه مسئول پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو است و هیچ شرکت بیمه ای تعهد به پرداخت این هزینه را ندارد که جزئیات مربوط به آن در مقاله آورده شده است .

۳- ✔️ رسیدگی به دادخواست پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو بر عهده کدام مرجع است ؟

✔️ رسیدگی به دادخواست پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو در صورتی که خسارت کمتر از ۲۰ میلیون تومان باشد بر عهده شورای حل اختلاف و در غیر اینصورت برعهده دادگاه است که در مقاله به طور کامل بررسی شده است.

جستجوی وکیل و موسسه حقوقی خوب و معتبر در این زمینه موضوعی در بانک هوشمند اطلاعات وکلای متخصص امکان پذیر است.

بهترین وکیل، وکیلی است که شیرین ترین پاداش او احقاق حق موکلش باشد.

بهتر است قبل از اخذ هر تصمیمی با یک وکیل متخصص مشورت کنید.


دفتر خدمات حقوقی راستین

(شماره ثبت: ۲۷۶۹۶۰)

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی نارمک

با حضور وکلای پایه یک دادگستری متخصص خانم و آقا

                        ۰۲۱۷۷۹۷۱۶۳۴ / ۰۲۱۷۷۹۲۳۰۸۵                    

(پاسخگویی: همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰)

💠وکالت تخصصی در امور و پرونده های حقوقی، کیفری و خانواده

💠مشاوره حقوقی تخصصی همراه با مطالعه پرونده

💠داوری قراردادهای داخلی و بین‌المللی

توسط گروهی از برترین وکلای پایه یک دادگستری متخصص

خدمت صادقانه، پیگیری مسئولانه، حق الوکاله منصفانه

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.