اژه ای: وکیل و قاضی باید وظایف خود را بیطرفانه انجام دهند

حجت الاسلام محسنی اژه ای، معاون اول قوه قضاییه گفت: ما اعتقاد داریم هم آن وکیل، هم آن قاضی و هم آن مدیری که سوگند یاد می کند، وظایف خود را باید به طور بیطرفانه انجام دهد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای با حضور در برنامه «بدون توقف» گفت: در تحول هم اصلاح و هم رسیدن به وظایف وجود دارد و این موارد جدا از هم نیستند و اگر با روند عادی حرکت کنیم، تحول نیست؛ اما اگر با سرعت و با یک اقدام فوق العاده حرکت کنیم، اسم آن تحول است. اینکه اقدامات  را سریع و با یک هزینه کمتر و ثمره بیشتر انجام دهیم، تحول است.

وی یادآور شد: سند تحول را نوشتیم و زمان را هم در نظر گرفتیم و  برنامه ریزی آن را انجام دادیم و اگر در این زمان بندی به آن اهداف برسیم، تحول است لذا اگر سریعتر و به صورت میان بر حرکت کنیم، تحول اتفاق افتاده است.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی براین که آیا مرکز وکلای قوه قضاییه و مشاوران که زیر نظر قوه قضاییه است جانبدارانه عمل می کند و کانون وکلا که وابستگی کمتری دارد، به نفع مردم اقدامات بیشتری انجام می دهد؟ گفت: واقعیت خارجی این موضوع قابل مشاهده است. شما پرونده هایی که در سال های گذشته کانون وکلا در آن وکالت کرده اند و یا مرکز وکلا آن ها را انجام داده اند بررسی کنید و ببینید کدام آن ها بهتر است. بررسی و تحقیقی که ما در سال های مختلف انجام داده ایم، نشان می دهد به هیچ وجه چنین چیزی اتفاق نیفتاده است اما امکان دارد در هر دو مورد نارضایتی هایی وجود داشته باشد ولی اینکه بگوییم آن یکی وابسته تر به قوه قضاییه است و حقی از مردم ضایع کرده است، این درست نیست. تمام پرونده های مردم به قوه قضاییه می آید؛ اگر خدایی ناکرده ما یک قوه قضاییه جانبدار داشته باشیم، این قابل تحمل نیست. تنها بحث وکالت نیست؛ در چنان وضعی همه چیز خراب می شد. ما اعتقاد داریم هم آن وکیل، هم آن قاضی و هم آن مدیری که سوگند یاد می کند، وظایف خود را باید به طور بیطرفانه انجام دهد.

معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: یکی از تحولاتی که ما دنبال آن هستیم، اعتماد بیشتر به مردم و کمک گرفتن از مردم است و قوه قضاییه به شدت و با سرعت به سمت هوشمند کردن امور حرکت می کند تا مردم بتوانند از منزل بدون مراجعه به دادسرا، دادخواست و لایحه بدهند یا ابلاغیه و احکام خود را دریافت کنند؛ البته تا زمانی که دولت الکترونیک به طور همه جانبه در تمام دستگاه ها با یکدیگر لینک نشوند، نمی توان خدمات کامل الکترونیک ارائه داد. شاید بگویید این طرح قبلاً بوده است که باید بگویم بله بوده است؛ اما الان زیرساخت های آن ایجاد شده و مورد بهره برداری قرار گرفته است؛ البته همانطور که می دانید دولت الکترونیک در نظام ما عقب ماندگی هایی دارد و این موارد از گذشته بوده است؛ ولی در حال حاضر به سمت هوشمند سازی حرکت می کنیم و قوه قضاییه نیز از خیلی از دستگاه ها در این زمینه جلوتر است.

وی افزود: مدت های زیادی در مورد اینکه پیشگیری از وقوع جرم چیست و در زمینه فهم آن و اینکه این کار بر عهده چه کسی است و چه کسی باید آن را پیگیری کند، اختلاف وجود داشت. خوشبختانه از دوره قبل در این مورد اهتمام لازم انجام شد. لایحه مربوطه به مجلس برده شد؛ اگرچه زمان آن به علت اختلاف در شورای نگهبان و مجلس و بردن آن به مجمع تشخیص مصلحت نظام طولانی شد، اما در نهایت این موضوع اجرایی شد و شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم به ریاست قوه قضاییه تشکیل شد. یکی از مباحث مهم این قانون، حقوق عامه است. اگرچه در مورد تعریف حقوق عامه نیز سال های گوناگون موضوع مورد اختلاف بود و الان نیز این اختلاف نظر وجود دارد، اما الان این مورد به صورت تحولی در حال اجرایی شدن است؛ آیین نامه آن نوشته و زیرساخت های آن آماده شده و سپس برنامه ریزی و حالا اجرایی شده است.

معاون اول قوه قضاییه یادآور شد:یکی از موضوعات در حقوق عامه این است که بررسی کنیم آیا موردی هست که وزیری، مسئولی، وکیلی یا خود قوه قضاییه وظیفه ای را که بعهده اش بوده، انجام نداده و این مورد به ضرر مردم تمام شده باشد. در سال گذشته و در سال جاری به حقوق عامه ورود بیشتری داشته ایم و می خواهیم با اقدامات تحولی با سرعت به سمت جلو حرکت کنیم. البته قوه قضاییه در این موضوع به کمک دستگاه های مختلف، مجلس و دولت نیاز دارد و به تنهایی نمی تواند در این مورد یک تحول عظیم ایجاد کند.

انتهای پیام

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.