حداکثر مجازات برای مسئولی که مدرک جعل می کند

روزنامه شرق: عبدالصمد خرمشاهی، وکیل دادگستری، درباره اینکه حکم قانونی درباره جعل مدرک چیست، توضیحاتی ارائه داد.

او با بیان اینکه مسئله جعل را باید از دو منظر قانونی و اخلاقی بررسی کرد، تصریح کرد: «از منظر قانونی تعریفی که قانون گذار در ماده ۵۲۳ قانون مجازات اسلامی کرده، کامل است. نص قانون می گوید: جعل و تزویر عبارت است از ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن یا الحاق یا محو یا اثبات یا سیاه کردن یا تقدیم یا تأخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته ای به نوشته دیگر یا به کار بردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب.

اما مواد ۵۲۴ و ۵۲۵ نیز محتوای انواع جعل را بررسی کرده و می گوید: هرکسی احکام و امضا و مهر یا مهر رؤسای سه قوه یا رهبری را جعل کند، به حبس از سه تا ۱۵ سال محکوم می شود. ماده ۵۲۷ این قانون هم مشخصا به بحث جعل مدارک علمی می پردازد. نص صریح قانون می گوید: هرکس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تأییدیه یا ریز نمرات تحصیلی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور یا ارزش نامه های تحصیلات خارجی را جعل کند یا با علم به جعلی بودن، از آن استفاده کند، علاوه بر جبران خسارت، به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد. در صورتی که مرتکب، یکی از کارکنان وزارتخانه ها یا سازمان ها و مؤسسات وابسته به دولت یا شهرداری ها یا نهادهای انقلاب اسلامی باشد یا به نحوی از انحا در امر جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلی شرکت داشته باشد، به حداکثر مجازات محکوم می شود».

خرمشاهی در ادامه افزود: «سه رکن اصلی در تحقق هر بزهی باید حضور داشته باشد؛ یکی عنصر قانونی است و در ادامه عنصر مادی و معنوی. مهم ترین چیزی که در بحث جعل به کار می رود، این است که جاعل آگاه به جرم باشد؛ یعنی بداند کاری که در حال انجام آن است، خلاف قانون است. در واقع باید مرتکب اراده بر ارتکاب جرم یا جنایت خود داشته باشد. انگیزه او تفاوت چندانی ندارد؛ می خواهد پست بگیرد، نماینده مجلس شود یا هر چیزی شبیه به آن، اینجا عنصر روانی محقق شده و برای ما حائز اهمیت است. از طرف دیگر، باید دید ماهیت جرم ارتکابی چه ضربه ای می تواند به جامعه وارد کند. بعضی از مصادیق جعل ممکن است به ثمر نرسد؛ مثلا شخصی امضای مدیر مؤسسه ای را صرفا جعل می کند، اما از آن استفاده نمی کند؛ اما کسی هم هست که می خواهد از این امضا استفاده سوء انجام دهد؛ یعنی با علم و آگاهی از جعل مدرک، به مباشرت یا مشارکت از مدرک استفاده کند.

این کار را وقتی کسی مرتکب می شود، باید کلا به صداقت او شک کرد. کلا صداقت و درستی کارش و خیلی از خصایص اخلاقی او زیر سؤال می رود. مثلا فردی می خواهد نماینده مجلس شود و برای رسیدن به این هدف با علم به اینکه کارش خلاف اخلاق و قانون است؛ اما مدرکی جعلی تهیه می کند تا بر مسند وکیل ملت بنشیند. این شخص چگونه می تواند مورد اعتماد یک ملت قرار بگیرد».

خرمشاهی با بیان اینکه اخلاق و قانون با هم متفاوت هستند، گفت: «گاهی کاری خلاف اخلاق است، اما جرم نیست؛ اما یک سری مسائل و عوامل مجرمانه کارشان در کنار غیرقانونی بودن، غیراخلاقی هم هستند؛ وقتی نماینده مجلس یا فردی در فلان وزارتخانه که وظیفه اش رتق و فتق مسائل است، دست به جعل مدرک می زند، اساس کارش زیر سؤال می رود. او که با مال و جان مردم سر و کار دارد، چگونه می تواند جاعل باشد؟ اصلا چگونه یک جاعل را می توان امین مال و جان مردم قرار داد؟ چگونه می توان به او اعتماد کرد و از او خواست که به کار مردم رسیدگی کند؟ چنین فردی همه رفتار و حرکاتش زیر سؤال می رود».

خرمشاهی با بیان اینکه باید دایره و فضایی را که جرم تحت تأثیر خودش قرار می دهد، هم در نظر داشت، تصریح کرد: «گاهی فردی با جعل یک مدرک، جامعه را مخدوش نمی کند، فردی برای کار خودش جعل مدرک می کند؛ مثلا جعل مدرک پایان خدمت می کند. درست است که این هم جرم جعل است، اما وقتی در مقام مقایسه با جاعلی قرارش می دهیم که جعل می کند تا نماینده مجلس شود، تفاوت کار از زمین تا آسمان است. یک مدیرکل یا وکیل دادگستری مرتکب جعل بشود، آیا می تواند امین موکلش باشد؟ وقتی پاره ای جرائم ازسوی پاره ای افراد اتفاق می افتد، دیگر خصایص اخلاقی و صداقت در کارهایش را زیر سؤال می برد. به نظرم نباید به آنها فرصت داد و بدون اهمال باید برکنارشان کرد».

خرمشاهی در پایان خاطرنشان کرد: «یک سری جرائم وصف عامدانه ندارد، یعنی غیر عمدی است. مثل تصادف یا جرائمی که عنصر سوءنیت در آن وجود ندارد. ممکن است این جرائم مجازاتی هم داشته باشند؛ مثل حوادث ناشی از کار. اینجا بحث سهل انگاری و سوءمدیریت است، اما اهمیت اخلاقی آن چنانی ندارد. ما وقتی می شنویم پاره ای از نمایندگان مجلس که سوگند یاد کرده و باید زبان گویای موکلان باشند، مرتکب جرم می شوند، باید در آن مجلس بازنگری کرد.

اینکه با این گونه افراد تا به حال برخورد آن چنانی نشده، باید ریشه یابی شود که چرا مصونیت این چنینی برای آنها لحاظ شده؛ اما این مصونیت چیزی از جرم و بی اخلاقی آنها کم نمی کند. این افراد که قرار است امانت دار مردم باشند و وظیفه شان هم نظارت بر تخلفات است، وقتی خودشان مرتکب تخلف می شوند، اتفاق تلخی در جامعه می افتد که کوچک ترین آن ریختن قبح جرائم در کشور است».

منبع خبر: برترین ها
منبع
دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.