دستمزد وکلاء تابع توافق و اصل آزادی اراده است

عضو هيئت مديره كانون وكلا گفت: دستمزد وكيل تابع توافق و اصل آزادي اراده است و قانون وكالت تصريح مي كند اگر توافقي صورت نگرفته باشد، تعرفه ملاك است.

عضو هیئت مدیره کانون وکلا گفت: دستمزد وکیل تابع توافق و اصل آزادی اراده است و قانون وکالت تصریح می کند اگر توافقی صورت نگرفته باشد، تعرفه ملاک است.

برنامه گفت وگوی اجتماعی با موضوع «شفافیت درآمد وکلا و ساماندهی فرآیند کارشناسی؛ دو گام اساسی دیگر در اصلاح و ارتقاء نظام قضایی» باحضور آیت الله پرویزی فرد (عضو هیئت مدیره کانون وکلا و استادیار دانشگاه) و در تماس تلفنی با حجت الاسلام محمدامین وحدانی نیا (معاون قضایی دادگاه های عمومی و انقلاب تهران) و بهداد کامفر(کارشناس وکالت) روی آنتن رادیو گفت وگو رفت.

در ابتدای برنامه، پرویزی فرد با اشاره به شغل وکالت گفت: نوعی فهم غلط از شغل وکالت وجود دارد و حدود هزار و ۴۰۰ سال است که عقد وکالت یکی از عقود شرعی است. دستمزد وکیل تابع توافق و اصل آزادی اراده است و قانون وکالت تصریح می کند اگر توافقی صورت نگرفته باشد، تعرفه ملاک است.

پرویزی فرد درباره اختلاف رقم های دریافتی وکلاء توضیح داد: گاهی یک وکیل استاد دانشگاه و یک وکیل هم حدود ۳۰ سال سابقه کار دارد و حاضر نیست با رقم های پایین خود را گرفتار کند.

وی افزود: شما نمی توانید وکیلی را متهم کنید که چرا ۵۰ میلیون تومان پول مازاد بر تعرفه گرفته است؛ چون این توافق و آزادی اراده است و تعرفه مربوط به زمانی است که هیچکدام از طرفین مبلغی تعیین نکنند.

عضو هیئت مدیره کانون وکلا با اشاره به صحبت های صورت گرفته درباره تخلف وکلاء گفت: در هر صنفی قطعاً متخلف وجود دارد و کسانی هستند که طبق قانون عمل نکنند. بعضی مؤسساتی که ادعای کم کردن جلسات مشاوره برای کسانی که می خواهند طلاق بگیرند، دارند، وکلاء را به بیگاری می گیرند و این مؤسسات تحت نظارت ما نیستند.

این استادیار دانشگاه افزود: این مؤسسات وکلاء را به بیگاری می گیرند و حدود ۲ میلیون دستمزد توافقی می گیرند، اما با موکل ۱۰ میلیون تومان قرارداد بسته است و ما سالهاست شاهد این آسیب هستیم.

وی با اشاره به ماده ۱۹ استقلال کانون وکلاء سال ۱۳۳۳ عنوان کرد: میزان حق الوکاله در صورتی که بین طرفین تعیین نشده باشد، تابع تعرفه تعیین شده است.

پرویزی فرد با بیان اینکه امکان واحد نشدن قیمت های دریافتی وکلاء وجود ندارد، توضیح داد: هزینه رفت و آمد و محلی که باید طرح دعوا صورت بگیرد باید در نظر گرفته شود، چون ممکن است پرونده تهران نباشد یا محل اقامت وکیل خارج از تهران باشد. ممکن است تشریفات در یک مجتمع سهل و در یک مجتمع سخت انجام شود.

وی افزود: یک وکیل با سابقه ۳۰ ساله متفاوت از وکیلی است که به تازگی وارد کار شده است و اگر تخلفی صورت گیرد باید به آن رسیدگی شود.

عضو هیئت مدیره کانون وکلا با ابراز رضایت از انتصاب رئیس قوه قضاییه به عنوان کسی که از بدنه قضایی کشور است، عنوان کرد: رئیس قوه قضاییه بعد از انتصاب بازنگری در تعرفه قیمت ها در سال ۸۵ داشت، اما امروز این طبق تعرفه جدید در پرونده های مهم تا چندصد میلیون تومان حق الوکاله تعیین می شود.

شکایت موکلان از وکلا برای تحویل ندادن اسناد

حجت الاسلام محمدامین وحدانی نیا (معاون قضایی دادگاه های عمومی و انقلاب تهران) درباره علت واحد نبودن تعرفه های دریافتی وکلاء گفت: در حوزه رابطه وکلاء یکی از موارد شکایت موکلین تحویل ندادن اسناد یا اعلام نکردن دقیق نتایج دادگاه به موکل است.

حجت الاسلام وحدانی نیا با اشاره به اینکه ممکن است وکیل از دریافت نکردن حقوقش از طرف موکل مطمئن نباشد و اسناد را تحویل ندهد که این بحث جداست، افزود: ماده ۱۰ آیین نامه ملاک را بر توافق گذاشته، اما مشکل اینجاست که در ظاهر احساس توافق است، اما در باطن موکل توجیه نمی شود که تعرفه مبلغ مشخصی است.

بسیاری وکلاء از اصل آزادی قرارداد سوء استفاده می کنند

در ادامه، بهداد کامفر (کارشناس وکالت) گفت: همه از تعرفه جدید رئیس قوه قضاییه راضی هستند، اما بحث ما درباره بازنگری است. گاهی وکیل قیمت های مختلفی می گذارد که این خلاف شأن وکالت است و متأسفانه برداشت های نادرستی از اصل آزادی قراردادها وجود دارد.

کامفر افزود: بسیاری از وکلاء از اصل آزادی قراردادها و اختیاری که هر فردی می تواند داشته باشد، سوء استفاده می کنند.

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.