رئیس کانون وکلای دادگستری همدان: همدان پیشتاز طرح رئیس قوه قضائیه با عنوان هر مسجد، یک حقوقدان است

رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان گفت:کانون همدان جلوتر از هر کانونی دیگری در کشور در خصوص طرح ریاست محترم قوه قضائیه با عنوان هر مسجد یک حقوق دان، پیش قدم شد و پس از هماهنگی امور مساجد و سازمان تبلیغات اسلامی، این طرح را اجرایی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از همدان ؛ دکتر سعید آئینه وند، در گفتگو با خبرآنلاین با اعلام اینکه این طرح با مشارکت کانون وکلا و مرکز امور مشاورین قوه قضائیه، موضوع ماده ۱۸۷ و قضات انجام می شود، افزود: اداره معاضدت کانون وکلای دادگستری استان وظیفه دارد به افراد بی بضاعت، به صورت رایگان وکیل معرفی کند.

وی با بیان اینکه در ۳ ماهه امسال بیش از ۲۰۰ وکیل معاضدتی به افراد کم توان داده شده است، خاطرنشان کرد: هر وکیل موظف به پذیرفتن سالانه ۴ پرونده معاضدتی و تسخیری است.

رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان با اشاره به اینکه مشاوره رایگان به صورت روزانه در کانون وکلا انجام می شود، اظهار داشت: روزانه صرف نظر از تمکن مالی، به طور میانگین ۲۰ مورد مشاوره رایگان انجام می پذیرد که فعلا به علت شیوع کرونا از امروز تا آخر هفته تعطیل خواهد بود.

استاد دانشکده حقوق با بیان اینکه طبق ماده ۳۵ قانون اساسی، داشتن وکیل حق هر ایرانی است، گفت: احکام ما در دادگاه انتظامی بررسی می شود، تأیید صلاحیت هیئت مدیره نیز بر عهده قوه قضائیه است، لذا این استقلال مطلق نیست و ما یک استقلال نسبی داریم.

دکتر آئینه وند اضافه کرد: کانون وکلا براساس قانون استقلال کانون وکلا مصوب سال ۱۳۳۳ در همدان تشکیل و در سال ۱۳۸۳ مستقل شده است و تا به امروز هشتمین دوره هیئت مدیره این مجموعه با رأی مستقیم وکلا در همدان تشکیل شده و فعال است.

وی با بیان اینکه مسأله انحصار کانون وکلا امری نادرست است چرا که معتقدیم وکالت دادگستری اگر مستقل نباشد به دادرسی منصفانه خلل وارد می کند، تصریح کرد: زندان و مجازات دست قاضی است و از طرفی نیروی انتظامی ضابط این احکام است و اگر وکیل نیز تحت فرمان دادگاه باشد به این دادرسی خلل وارد می شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان همدان ادامه داد:کانون ارکانی دارد که با رأی قانون است و قانونا این ارکان، در ذیل قانون تشکیل می شود.

دکتر آئینه وند در خصوص تقسیم پرونده بین وکلا در استان نیز گفت: متاسفانه بعضی از وکلا سالانه بیش از ۲۰۰ پرونده دارند و بعضی دیگر از وکلای شاید ۲۰ پرونده هم نداشته باشند!؟

وی افزود: سابقه فعالیت و چندین آیتم دیگر نقش اساسی در انتخاب وکیل توسط موکلین دارد.

۴۶

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.