شایسته نیست نهادهای مدنی مستقل را زمینگیر کنیم

رضا زرعی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار کرد: کانون وکلا که خدمات معاضدتی، تسخیری و مشاوره ای رایگان ارائه می کند کمترین وابستگی به نهادهای دولتی دارد و به عنوان یک مجموعه مستقل در دفاع از حقوق موکلان خود سعی می کند تا براساس سوگندی که به آن قسم یاد کرده فعالیت خود را به صورت تخصصی و حرفه ای انجام دهد.

وی با بیان اینکه این مجموعه در همه شرایط در کنار مردم بوده و تلاش کرده تا رسالت خود را به درستی انجام دهد، خاطرنشان کرد: با شیوع کرونا در ماه های اخیر نه تنها بر تعداد واحدهای ارائه خدمات در ساختمان کانون افزودیم بلکه با تامین مواد ضدعفونی کننده و بهداشتی سعی کردیم تا سلامت همکاران، وکلا و مراجعین را نیز تامین کنیم.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اردبیل گفت: در این شرایط کرونایی خدمات مشاوره ای و معاضدتی ما به همراه انتخاب وکلای تسخیری برای پرونده های مختلف ادامه دارد و سعی بر این است تا با کمترین وابستگی به صورت مستقل و با درآمدزایی خدمات مناسبی را ارائه کنیم.

زرعی ادامه داد: از ظرفیت اعضا در قالب کمیسیون های مختلف و همچنین ترکیب هیئت مدیره استفاده می کنیم ولی با وجود همه خدمات وکلا از پوشش بیمه ای محروم بوده و با وجود سختی کار و انجام ماموریت از کمترین حمایت ها بهره مند هستند.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اردبیل در ادامه گفت: از اسفندماه و به دنبال شیوع کرونا قوه قضائیه اصلاح لایحه استقلال وکلا را از ۲۵ کانون کشور درخواست کرده تا نظرات اصلاحی را در این زمینه جمع بندی کند.

زرعی بیان کرد: با توجه به شیوع کرونا نه تنها در اسفند بلکه تاکنون فرصتی فراهم نشده تا اعضای هیئت رئیسه ۲۵ کانون وکلای استان ها گردهم بیایند تا در این زمینه تصمیم گیری کنند.

وی تصریح کرد: اجازه نخواهیم داد تا استقلال وکلا مخدوش شود و به اسم اصلاحیه استقلال وکلا با ماهیت کانون بازی کند چرا که معتقدیم در کنار گردن نهادن به قوانین حاکم بر کشور این حق موکل است که از وکیل مستقل بهره مند شود.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اردبیل افزود: در همه مراحل فعالیت وکلا از صدور مجوزها تا انتخابات شورای انتظامی بر کار ما نظارت دارد اما اینکه شورای عالی هماهنگی وکلا بخواهد بر فعالیت کانون نظارت کند، قابل قبول نیست و به هیچ وجه زیربار آن نخواهیم رفت.

زرعی اظهار کرد: وکیل مستقل در حقیقت با موکل مستقل برابری می کند و کانون وکلا با توجه به ماهیت فعالیت خود اجازه نخواهد داد تا کوچکترین خدشه و خدعه ای به استقلال و فعالیت آن وارد شود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی امکان جمع شدن ۳۰۰ نفر اعضای هیئت رئیسه کانون ها در یک مکان وجود ندارد و پرسش ما از مسئولان قضائی کشور این است که چه لزومی دارد در این شرایط اصلاح لایحه استقلال وکلا در دستور کار قرار گیرد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اردبیل ادامه داد: هرچند کانون وکلا نیز مانند دیگرنهادها نقص های خود را دارد اما راه اصلاح آن مخدوش شدن استقلال وکلا و مدیریت انتصابی نمی تواند باشد.

وی اجتناب از تولید بدبینی را در نظام اسلامی ضروری خواند و گفت: نمی توان با وضع قوانین احساسی و مقطعی تصمیم گیری کرده و یا در امر قضاوت موفق عمل کرد.

رئیس کانون وکلای دادگستری استان اردبیل با تاکید بر ضرورت تخصصی شدن کار وکلا در کنار تقویت برنامه های آموزشی بیان کرد: در حال حاضر کانون وکلای دادگستری استان اردبیل ۶۰۰ وکیل و کارآموز دارد و همه ساله با اضافه شدن ۴۰ تا ۷۰ نفر کارآموز، میهمان و افراد بازنشسته حقوقی ادارات و قضات به این تعداد، این وکلا به بدنه حقوقی و قضائی استان تزریق می شوند.

زرعی ادامه داد: اگر پرونده ای نیز تودیع می شود به دلیل تعدد وکلا در استان اردبیل است که به نوعی به بیکاری پنهان جامعه وکلا دامن زده می شود که انتظار می رود مجلس لایحه ممنوعیت دوشغله ها را در حوزه وکالت تصویب کرده و اجازه ندهد افراد چندشغله وارد این حوزه شوند.

انتهای پیام

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.