ضرورت استفاده از حقوقدانان در دستگاه های اجرایی

تقی مبینی ۱۹ مردادماه در آیین تجلیل از خبرنگاران چهارمحال و بختیاری، آغاز به کار کانون وکلای چهارمحال و بختیاری را از مهرماه سال ۱۳۹۱ عنوان و تصریح کرد: در این تاریخ کانون وکلای استان از کانون استان اصفهان و مرکزی جدا شد و هم اکنون با ۲۵۵ وکیل پایه یک در سطح استان و ۴۰ کارآموز وکالتِ در حال گذراندن دوره مشغول به فعالیت است که از این کارآموزان پس از ۱۸ ماه آزمون اختبار گرفته شده و افراد برگزیده به تعداد وکلای دارای پروانه وکالت استان اضافه خواهند شد.

رئیس کانون وکلای چهارمحال و بختیاری سهمیه تعداد وکلای استان را برای سال جاری ۲۰ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد ۶ نفر مربوط به فرزندان ایثارگران است و همه ساله کمیسیونی متشکل از ۳ نفر با مدیریت رئیس دادگستری، رئیس شعبه اول دادگاه استان و رئیس کانون وکلای استان تشکیل شده که با توجه به نیاز دستگاه قضایی و تعداد پرونده های وصولی تعداد سهمیه های مورد نیاز وکالت در سال آینده تصمیم گیری می شود، آزمون وکالت معمولا در آبان ماه هر سال برگزار شده که امسال بنا به شرایط کرونایی ممکن است این تاریخ تغییر کند.

دستگاه های اجرایی با کمبود کارشناس حقوقی مواجه هستند

مبینی به بی توجهی به کانون سردفتران اشاره کرد و گفت: ۱۵ سال است که آزمون سردفتران برگزار نمی شود، باید علت در سطح کشور بررسی شود، به علاوه دستگاه های اجرایی از کمبود کارشناس حقوقی رنج می برند و سوال مطرح است که چرا از افراد فارغ التحصیل رشته حقوق در این دستگاه ها استفاده نمی شود و درصد بالایی از آنان بیکار هستند.

رئیس کانون وکلای چهارمحال و بختیاری به بی مهری نسبت به لوایح پیشنهادی به کمیسیون قضایی مجلس اشاره پرداخت و بیان کرد: حدود ۲۰ سال است که به این لوایح بی توجهی می شود، به عنوان مثال یکی از راه های مبارزه با بیکاری وکلا اجباری کردن وکالت است، وکیل لازم نیست حتما به دادگاه مراجعه کند، خانواده ها برای انجام اقدامات حقوقی خود با وکلا مشورت کرده و جالب است که اکثر مشکلات حقوقی پیش آمده به دلیل این است که مردم جامعه ما از حقوق دانان که در راس آنان وکلا هستند استفاده نمی کنند.

وی فعالیت کمیسیون معاضدت قضایی را یادآور شد و در این خصوص توضیح داد: این کمیسیون وظیفه دارد برای افراد بی بضاعت رجوع کننده به وکلا، وکیلی را به صورت رایگان در خدمت آن شخص یا خانواده قرار داده که هر وکیل در هر سال ۳ پرونده معاضدت را موظف است قبول کند.

مبینی ادامه داد: افرادی که در معرض اتهامات بزرگ بوده و چه از نظر توانایی مالی برخوردار باشند یا نباشند دادگاه موظف است یک وکیل را برای آنان تسخیر کند که این مربوط به وکالت تسخیری است.

رئیس کانون وکلای چهارمحال و بختیاری تعداد پرونده معاضدتی سال گذشته استان را ۵۰۰ مورد برشمرد و گفت: از ابتدای تاسیس کانون وکلای استان، ۱۴۳۴ پرونده وکالت تسخیری، ۹۳۱ پرونده به صورت معاضدتی، ۱۶۴ پرونده ویژه افراد تحت پوشش بهزیستی و ۹۳ پرونده تحت پوشش کمیته امداد از خدمات رایگان کانون وکلا بهره مند شده اند.

وی با تاکید بر اینکه اگر وکیلی مرتکب تخلف شود به عملکرد وی رسیدگی می شود اظهار کرد: به پرونده این شخص در دادگاه عالی انتظامی قضاوت کل کشور رسیدگی می شود که در سال گذشته پرونده ۴ وکیل متخلف در دست بررسی قرار گرفته است.

رسانه در ایجاد ساختار حقوقی نقش دارد

در ادامه مهرداد محمدی، مسئول کمیسیون علمی و پژوهشی کانون وکلای چهارمحال و بختیاری به تقویت تعامل سازنده خبرنگاران و وکلا اشاره و تصریح کرد: جامعه از حیث مباحث حقوقی دانش اندکی داشته و خبرنگاران در رفع مشکلات حقوقی جامعه و جلوگیری از هنجارهای اجتماعی نقش دارند، صدا و سیما در سریال ها در زمینه نشان دادن مباحث حقوقی ضعیف عمل کرده و رسانه می تواند در ایجاد ساختار حقوقی نقش موثر داشته باشد.

وی در خصوص ضوابط جذب کارآموز این چنین توضیح داد: جمعیت قضایی در مقابل جمعیت انسانی سنجیده می شود، تعداد پرونده ها در نظر گرفته شده و طبق سیاست های کلی کانون وکلا، دسترسی راحت به وکیل، ارائه خدمات حقوقی در تربیت کارآموز، ارتباط با دادگستری و آموزش تعداد کارآموز تعیین می شود.

محمدی سقف حق الوکاله را تا ۲۰ میلیون در سال جاری عنوان و بیان کرد: این آیین نامه در سال جاری تغییر یافته و حداقل آن یک میلیون است.

وکلا بیمه نیستند

بابک بهرامی، مسئول امور مالی کانون وکلای چهارمحال و بختیاری در ادامه اظهار کرد: ۲۰۰ الی ۳۰۰ وکیل نیز در مرکز امور مشاوران مشغول به فعالیت هستند که معیار تعیین تعداد پرونده هر وکیل تمبر ابطالی در دادگستری بوده و ۶۵ درصد از وکلای استان بیکار هستند که ۱۷۰ نفر را شامل می شود و این تعداد گاهی در گذراندن امور روزانه خود دچار مشکل هستند.

وی به مشکل بیمه وکلا اشاره و خاطرنشان کرد: هر ۳ ماه یک بار وکلا مبالغی بر اساس سوابق کاری به صندوق حمایت واریز کرده تا در هنگام بازنشستگی از آن استفاده کنند و این قشر از هیچ مزایایی در خصوص درمان برخوردار نیستند.

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.