ضرورت تخصصی شدن وکالت دادگستری

مصطفی ظهوری ـ وکیل پایه یک دادگستری

مرحوم استاد دکتر ناصر کاتوزیان، ۱۵ سال پیش در درس مسئولیت مدنی خود تعریف می کرد که براساس آمار رسمی، دولت آمریکا در یک تحقیق جامع، بین تمام حرفه های مبتنی بر دانش، پزشکان آمریکایی کمترین میزان آگاهی از تخصص خود را دارند. ایشان به طنز گفتند؛ البته وضعیت قضات و وکلای ما را بررسی نکرده اند! مطابق اعلام رسمی یونسکو، نیمه عمر علم (مدت زمان دوبرابر شدن علم) در ابتدای قرن بیستم ۳۰۰ سال، در انتهای قرن ۳۰ سال، در سال ۲۰۰۵ سه سال، در ۲۰۱۰ سه ماه، امروز سه هفته و در ۲۰۵۰ فقط هفت ساعت خواهد بود.
ما به استقبال چنین جهانی می رویم!
کانون وکلا در برابر این جهش علمی چه می تواند انجام دهد؟
نزدیک به دوسوم وکلای کشور، در حدود یک دهه اخیر وکیل شده اند. در ایران کنونی، هر روز شاهد گسترش مراجع و دعاوی تخصصی هستیم؛ مراجع کارگری، مراجع مالیاتی، مراجع ثبتی، مراجع تعزیراتی، مراجع گمرکی، مراجع صنفی، مراجع تخلفات اداری، مراجع انتظامی و ده ها مرجع حل اختلاف یا رسیدگی مشابه. دعاوی سنتی حقوقی و عناوین کیفری نیز همانند کتاب های دانشگاهی آن، رشد ماهوی پیدا کرده اند. در کنار رشد و تخصصی شدن مراجع قضایی و مراجع غیرقضایی، نهاد داوری داخلی و داوری تجاری بین المللی هم در حال گسترش به صورت اجباری (مثل قانون پیش فروش ساختمان یا قانون بازار اوراق بهادار و یا قراردادی (عموما در قراردادهای تجاری و مشارکت ها) است. به دلیل گستردگی موضوعات، وکلای جوان، حتی فارغ التحصیلانِ تحصیلات تکمیلی بهترین دانشگاه های کشور و رتبه های تک رقمی آزمون های اختبار کانون وکلاء، پس از اخذ پروانه وکالت، امکان، توان و دانش لازم وکالت در این حوزه های متعدد را ندارند و شاید حتی مطلع از وجود برخی از این مراجع تخصصی هم نباشند. منشأ عمده فضای محدود کسب و کار وکالت و در نتیجه کمبود درآمد وکلای جوان هم، همین فقدان دانش فنی است. کانون وکلا می تواند با ارتقای دانش فنی وکلا، فضای کسب و کار وکالت را متحول کنند.

ضرورت نوسازی آموزشی کانون وکلای دادگستری
اقتصاد جهان امروز، اقتصاد دانش محور است. کانون وکلا می تواند با محوریت دانش، وکلایی توانمند در حوزه های تخصصی پرورش و به روزرسانی کند. راه حل این مشکلات، در قدم نخست نوسازی آموزشی کانون وکلای دادگستری در اجرای تکالیف قانونی کانون مبنی بر «تهیه موجبات ترقی علمی وکلا» (بند ۱ ماده ۱۹ قانون وکالت مصوب ۱۳۱۵) و «فراهم آوردن وسایل پیشرفت علمی و عملی وکلا» (بند ه ماده ۶ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳) است. کانون وکلا می تواند در نخستین اقدام، نظام آموزشی خود را متحول کند؛ پیشنهاد ما برنامه ریزی و اجرای نظام آموزش اجباری و نظام آموزش اختیاری است:

۱ـ آموزش اجباری برای اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری
آموزش های اجباری می تواند صرفا در دوره کارآموزی (شبیه وضعیت فعلی) با تمرکز بر آموزش مهارت های عمومی وکالت و آموزش وکالت در دعاوی حقوقی و پرونده های کیفری طراحی و کارآموزان پس از قبولی در اختبار، پروانه وکالت پایه یک دادگستری اخذ کنند. بنا به تحقیقی ۱۳۲ عنوان دعاوی حقوقی و ۱۷۴۳ عنوان مجرمانه در کشور داریم. این عناوین می تواند دسته بندی و براساس قواعد مشترک آموزش داده شود.

۲ـ آموزش اختیاری جهت اخذ پروانه وکالت تخصصی
حوزه های تخصصی حقوقی را می توان شبیه صلاحیت کارشناسان رسمی دادگستری که در ۱۱گروه و ۷۳ رشته تخصصی تقسیم بندی شده، تفکیک و دوره های آموزش تخصصی طراحی کرد. آن دسته از وکلای پایه یک دادگستری که علاوه بر اخذ پروانه وکالت پایه یک دادگستری، متقاضی اخذ پروانه تخصصی در یک یا چند رشته خاص باشند، می توانند با گذراندن اختیاری این دوره های آموزشی، متقاضی اختبار تخصصی شوند. صدور پروانه های وکالت تخصصی بایستی منوط به قبولی در اختبار تخصصی باشد. کانون وکلای مرکز به عنوان کانون مادر، می تواند متولی برگزاری دوره ها و اعطای پروانه وکالت تخصصی به تمام وکلای کشور باشد. پروانه وکالت پایه یک دادگستری، استاندارد اجباری حرفه وکالت و پروانه های تخصصی وکالت، استاندارد های اختیاری حرفه وکالت و صرفا جهت تقویت و ارتقای کیفیت خدمات تعریف می شوند. در نتیجه، پروانه های وکالت تخصصی، هیچ اثر محدودکننده ای نباید بر صلاحیت وکلای فاقد آن پروانه، داشته باشند و صلاحیت تمام وکلای پایه یک دادگستری یکسان است و نظام عرضه و تقاضای خدمت، اثرگذار طبیعی و تعیین کننده در جذب موکل خواهد بود. تعداد وکلای متخصص در هر رشته یا دسته نیز تابع نظام بازار آزاد خواهد بود. در نتیجه اجرای این طرح، ما شاهد وکلای متخصص در زمینه های مختلف خواهیم بود و این تخصص امکان مشاوره و انجام وکالت در هزاران دعوا و ده ها مرجع تخصصی برای همکاران وکیل فراهم خواهد کرد و بدون تردید سبب تحول در فضای کسب و کار وکالت و در نهایت مؤثر بر میزان درآمد مجموعه وکلا، خصوصا وکلای جوان خواهد بود.

۳ـ تبدیل «مرکز آموزش عالی علمی -کاربردی کانون وکلای دادگستری مرکز» به «مرکز آموزش های تخصصی و حرفه ای کانون وکلای دادگستری مرکز»
به مدد رشد بی ضابطه و فاقد کیفیت آموزش حقوق در کشور، فارغ التحصیلان رشته حقوق، بزرگ ترین گروه فارغ التحصیلان بیکار در کشور هستند. با وجود این و با وجود درخواست ریاست محترم کانون از وزارت علوم به کاهش ورودی دانشجویان حقوق در دانشگاه ها، کانون وکلا، خود اقدام به تاسیس و اداره مرکز علمی-کاربردی کرده و حسب اطلاع، حدود هزار دانشجوی درحال تحصیل دارد. این روند باید متوقف و دانشگاه کانون به «مرکز آموزش های تخصصی و حرفه ای کانون وکلای دادگستری مرکز» تبدیل گردد و نتیجتا متولی آموزش کارآموزان وکالت در دوره عمومی و وکلای پایه یک دادگستری در دوره های تخصصی شود.

۴ـ ضرورت تبدیل «کمیسیون آموزش» به «کمیسیون اختبار»
روزگاری سنجش علم، مبتنی بر آموزش بوده است. امروزه سنجش علم، مبتنی بر آزمون است. اگر نظام اختبار و آزمون، دقیق طراحی شود، چه تفاوتی دارد که فرد متقاضی در کجا آموزش دیده باشد یا بدون آموزش، خودش بر اثر تجربه عملی یا مطالعات، متخصص شده باشد. کمیسیون آموزش کانون باید تبدیل به کمیسیون اختبار شود و این کمیسیون تحت تصدی زبده ترین وکلا و متخصصین رشته های تخصصی، مسئول طراحی و انجام اختبار پروانه وکالت پایه یک دادگستری و پروانه های وکالت تخصصی گردد و تمام مسئولیت آموزش کارآموزان و وکلا به مرکز آموزش های تخصصی و حرفه ای کانون وکلای دادگستری مرکز سپرده شود. بدین ترتیب، در مورد پروانه های تخصصی، افرادی که مدعی تخصص هستند، می توانند به طور مستقیم در آزمون های دوره ای کمیسیون اختبار، شرکت و درصورت قبولی، پروانه تخصصی بگیرند یا اعتبار پروانه های سابق را به روز کنند.

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.