فروش سلاح تحویل درِ منزل/ آمار اسلحه های غیرقانونی در دست ایرانیان

آمارهای رسمی از افزایش آمار مرگ با سلاح گرم و همچنین افزایش میل به خرید اسلحه حکایت دارد.

آفتاب نیوز : عصر سه شنبه، هفتم مرداد ۹۹، ساکنان سعادت آباد تهران تصاویری را به چشم دیدند که پیش از آن، فقط وصفش را در رمان های روسی خوانده یا در فیلم های آمریکایی دیده بودند؛ در این روز دو جوان اسلحه به دست از ماشین پیاده می شوند و مستقیم همدیگر را هدف می گیرند.

آن طور که بعدها پلیس اعلام کرد ماجرا به دوئلی عاشقانه و از پیش طراحی شده برمی گشت: «سهراب» روز پیش از حادثه و در جشن تولد «خشایار»، متوجه دوستی خشایار با دختر موردعلاقه خود می شود و همان جا هم قراری برای نبردی تن به تن معین می کنند. دوئل سعادت آباد اولین درگیری مسلحانه در خیابان های تهران نیست و این ماجرا در ماه های گذشته بارها در پایتخت ایران و دیگر شهرها تکرار شده است. حالا حتی آمار رسمی هم افزایش استفاده از سلاح گرم را تأیید می کند؛ خودکشی با سلاح گرم و نزاع خیابانی با اسلحه در سال های گذشته روند صعودی به خود گرفته و کار تا جایی پیش رفته که حالا مرگ بر اثر اصابت گلوله به یکی از پرتکرارترین عبارات در گواهی فوت تبدیل شده است. افزایش آمارهای رسمی البته دلایل متفاوتی دارد، اما به نظر می آید ریشه این افزایش استفاده از اسلحه در جایی دیگر است؛ بازار داغ فروش سلاح گرم.
فروش تضمینی با «دلیوری شبانه»

مدیر گروهی سه هزار نفره در تلگرام است و صفحه ای هم در اینستاگرام دارد؛ نامش «احمدخان» است و می گوید اینجا همه آشنا و تأیید شده هستند. برای اعتمادسازی البته هرکسی را به گروه راه نمی دهد و دست کم باید یکی از خریداران پیشین، شخص جدید را معرفی و تأیید کنند. «حسین» که حدود سه سال پیش یک کلت برتا به همین روش از احمدخان خریده حالا در نقش معرف ظاهر می شود. «ببین برای من هر حرفی سنده مگه اینکه خلافش ثابت بشه ولی وای به حال روزی که خلافش ثابت بشه. اگه حسین آقا بگه تأییدی پس تأییدی ولی دیگه باقی ا ش با خودت»؛ اینها را احمدخان در همان پیام های اول می گوید و بلافاصله توضیح می دهد که «همه چی رو تو گروه توضیح دادیم. از نارنجک تا کلت و انواع اسلحه شکاری هم داریم. فقط بگو چی می خوای ولی قیمت ها همه بیشتر از اونیه که اونجا نوشتیم». او که تأکید فراوانی بر فروش تضمینی دارد، روند فروش را هم به این شکل توضیح می دهد: «باید ببینی چی می خوای. اگه داشته باشیم که پول رو کارت به کارت می کنی و ۲۴ ساعت بعد اسلحه رو تحویل می گیری. در تهران ۲۴ساعته ولی شهرستان یک تا دو روز کاری. اگه هم نداشته باشیم تا آخر هفته موجود می شه». احمدخان اصرار دارد که این فروش تضمینی است، اما چگونه می شود به این روند اعتماد کرد و اگر پس از پرداخت پول، اسلحه دریافت نشود چه تضمینی وجود دارد؟ برای این پرسش هم پاسخ آماده دارد: «بالاخره با یه آشنا به گروه وصل شدی دیگه. درسته؟ همون آشنا تضمین کار ما هم هست. حتما قبلا خرید داشته که حالا معرف شده و وقتی اون اسلحه شو گرفته تو هم می گیری. کلت و تفنگ بخوای شب به دستت می رسه و بخوای همون جا تست هم می شه. دلیوری ما تضمینیه. اگر هم اتفاقی بیفته و مشکلی پش بیاد ما باز همونی که خرید کردی رو برات می فرستیم». منظور از مشکل، احتمال دستگیری یا شرایط پیش بینی نشده در مرحله ارسال است، اما تأکید دارد که مسئولیت این شرایط با فروشنده است. اگرچه پیوستن به گروه احمدخان و سفارش اسلحه از او نیاز به معرف و شرایطی خاص دارد، اما همه فروشنده ها چنین احتیاطی را رعایت نمی کنند. کافی است در قسمت جست و جوی شبکه های پیام رسان مجازی یا شبکه های اجتماعی عباراتی مانند «فروش اسلحه» را جست و جو کنید تا با صفحات و گروهای مختلفی روبه رو شوید. برای مثال کانال «فروش اسلحه» با حدود سه هزار فرد دنبال کننده، در متنی روند فروش را به این شکل توضیح داده است: «نحوه سفارش محصول: ۱-واریز مبلغ جنس به صورت کارت به کارت. ۲- سپس ارسال آدرس مقصد در پی وی تا به صورت حضوری جنس تحویل داده شود». ارتباط با مدیر این کانال هم کار دشواری نیست و آدرس او در قسمت توضیحات همین کانال آمده است. ارسال پیام برای او با پاسخ سریع و البته فرستادن ده ها تصویر از انواع اسلحه، باطوم، دستبند، شوکر برقی، گاز اشک آور و مواردی از این دست همراه است. می نویسد که «اگر طالب باشی فقط کافی است پول را کارت به کارت کنی و اگر بیشتر از سه قلم جنس بخواهی تخفیف هم داریم». اما این اسلحه ها به چه شکل و از چه مسیری به دست فروشندگان و دلالان اسلحه می رسد؟ یکی از این روش ها ورود قاچاق از مرزهای و سپس ارسال به دیگر نقاط کشور است.

شوتی های اسلحه

شماره تماسش را یکی از رانندگان کالاهای قاچاق می فرستد و می گوید مورد تأیید است. او خودش در مسیر جنوب به مرکز، معمولا گناوه و دیلم به سمت اصفهان، انواع کالای قاچاق جابه جا می کند، اما می گوید تا الان حاضر نشده اسلحه ببرد چون «هم خطرناک است و هم اینکه دل و وجدانم با این کار نیست». با همان زنگ اول پاسخ می دهد و در ابتدای تماس، می گوید در جریان دلیل تماس هست. می گوید همکاران من را «میرشکال جاده» صدا می کنند ولی اصراری به استفاده از این عبارت مستعار هم ندارد: «هرچی دوست داری بنویس. برای من فرقی ندارد. فقط جوری ننویسی که برای ما دردسر درست شود. اعتماد کردیم ولی حواست باشه». اما چرا باید جوانی ۲۷، ۲۸ ساله چنین شغل و کار خطرناکی را انتخاب کند؟ هنوز پرسش تمام نشده، به سرعت و مفصل توضیح می دهد: «زندگی خرج داره، کار نیست، تو کار پیدا کن تا من همین الان این ماشین را بفروشم و کارم رو تغییر بدم. فکر کردی از رو شکم سیریه؟ ما از لحظه ای که استارت می زنیم دیگه مرگ و تصادف و دستگیری بالاسرمونه و هر بار فقط شانس میاریم و خواست خداست که سالم می رسیم. سرعت ۲۰۰ کیلومتر اونم با بار قاچاق و این جاده ها شوخی نیست». درباره نوع باری که از جنوب به سمت مرکز کشور جابه جا می کند هم توضیحات مفصلی دارد: «بار که مال من نیست. من فقط تحویل می گیرم و تحویل می دم. صاحب بار معمولا خودش اسکورت می کنه؛ با فاصله از من مسیر را میاد که اگر اتفاقی افتاد کمک کنه. هر باری بگه من انتقال می دم. اسلحه هم بردم ولی دو، سه بار. چون پولش بیشتر بود قبول کردم ولی دیگه قبول نمی کنم». درباره دلیل این تصمیم هم از یک تصادف و اتفاقات یک سفر می گوید: «ما اگر خدای ناکرده تصادف کنیم، اسکورت سر می رسه و بار رو قبل از اینکه پلیس برسه جمع می کنه. می دونی چرا؟ چون اگه پلیس بار قاچاق رو ببینه ماشین رو نگه می داره و جریمه سنگین و کار به دادگاه کشیده می شه. همین هفت، هشت ماه پیش یه بار اسلحه داشتم که سالم رسوندمش ولی دقیقا سفر بعدش تصادف سختی کردم. خدا رحم کرد که جنس قاچاق خطرناک نبود؛ چای و نسکافه و این چیزا بود. اسکورت سریع بار را بین مردمی که جمع شده بودند تقسیم کرد و به خیر گذشت. اما اگر بار اسلحه می بود بدبخت می شدم. بعد از همون تصادف گفتم دیگه توبه. دیگه اسلحه و گاز اشک آور و این چیزا نه». او البته می گوید از همکارانش شنیده که همچنان بار اسلحه هم جابه جا می شود و زیادتر هم شده، اما توضیح می دهد که خودش دیگر نه این کار را می کند و نه اطلاعات دقیقی دارد.

جوازدار یا بی جواز

آمار رسمی و همچنین اظهارات چندین مقام قضائی و انتظامی ایران در چند سال گذشته از افزایش مرگ با سلاح گرم حکایت دارد و بر اساس همین آمار در چهار سال گذشته بیش از یک سوم قتل ها در ایران با سلاح گرم رخ داده است. در آمار خودکشی هم شرایط تا حدی شبیه به دیگرکشی است و در این مورد هم آمار پایان دادن خودخواسته به زندگی با افزایش استفاده از اسلحه گرم آشکار است. این افزایش استفاه از اسلحه گرم برای جان گرفتن در حالی است که در بسیاری از موارد، اسلحه به کارگرفته شده فاقد جواز است که معنای آن خرید اسلحه از بازارهای غیرقانونی است. به طور خلاصه سلاح های موجود در ایران به دو گروه جوازدار و بی جواز دسته بندی می شوند. سلاح های مجوزدار، سلاح هایی هستند که برای کاربردهایی همچون شکار، ورزش یا حفاظت از گله، با شرایطی خاص در اختیار افراد قرار می گیرند که البته از این سلاح ها هم در تیر اندازی های خیابانی یا نزاع بین طایفه های مختلف در مناطق عشایری استفاده می شود. دسته دیگر اما سلاح های جنگی بدون مجوز است که معمولا از سوی قاچاقچیان سلاح از کشورهای همسایه وارد می شوند.

آمار اسلحه های غیرقانونی در دست ایرانیان

گرچه بازار قاچاق و اسلحه های غیرقانونی به خطری جدی برای سلامت جامعه ایران و همچنین حیات وحش ایران تبدیل شده، اما مشابه بسیاری از حوزه های دیگر، هنوز آمار دقیقی از میزان تلفات این اسلحه ها و همچنین تعداد آنها در دست نیست. در این باره البته مسئولان در چند سال گذشته آماری تقریبی را چندین بار اعلام کردند. به عنوان مثال مهر ۹۴ «فرهاد دبیری»، معاون وقت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، از عدد یک میلیون و ۶۰۰ هزار اسلحه غیرمجاز سخن گفت: «در حال حاضر حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار قبضه اسلحه غیرمجاز در میان مردم داریم و نزدیک به همین میزان هم اسلحه مجاز در دست مردم است». علاوه بر این پیش از این هم «جمشید محبت خانی»، فرمانده وقت یگان حفاظت سازمان محیط زیست کشور، با انتقاد از توزیع سلاح های شکاری مجوزدار، این اسلحه ها را زمینه ساز تبدیل ایران به سیاهچاله پرندگان دانست و گفت: «اگر سلاح شکاری مجوزدار به دست مردم می دهیم، باید محل استفاده آن را هم بدانیم، اما متأسفانه تاکنون حتی موفق به شمارش تعداد این سلاح های مجوزدار هم نشده ایم». این اظهارات و موارد مشابه از آثار منفی این بازار داغ سلاح بر محیط زیست ایران هم خبر می دهد.

ریشه های جامعه شناختی گرایش به اسلحه در ایران امروز

چه عواملی باعث شده که بخشی از جامعه امروز ایران علاقه مند به خرید اسلحه گرم غیرمجاز شود و ریشه این گرایش به اسلحه در کجاست؟ آینده جامعه ای با این میل رسیدن به سلاح گرم چه خواهد بود؟ «احمد بخارایی»، جامعه شناس و مدیر گروه مسائل و آسیب های اجتماعی در انجمن جامعه شناسی ایران، دراین باره و در پاسخ از دو عامل هویتی مهم احساس امنیت و تلاش برای کسب هویت، سخن می گوید. این عضو هیئت علمی دانشگاه در توضیح این دو عامل می گوید: «احساس امنیت و تلاش برای کسب هویت دو عامل بزرگی است که اعضای یک جامعه را به جهات مختلف اجتماعی سوق می دهد؛ به این معنا که اگر احساس امنیت بالا باشد و روند هویت یابی، روندی منطقی و سهل باشد، افراد طبیعتا کمتر به کج روی ها و هنجاری شکنی ها روی می آورند و زندگی کم وبیش معمولی ای خواهند داشت. معمولی هم به معنای مشارکت در جامعه، رضایت نسبی از امروز و امید معمول نسبت به آینده است. اما اگر احساس امنیت در جامعه ای کاهش پیدا کند و روند هویت یابی با مانع مواجه شود، افراد بر اساس تئورهای جامعه شناختی به سمت انحرافات اجتماعی روی می آورند». بخارایی در توضیح این گرایش جامعه سرخورده به انحرافات هم می گوید: «انحرافات هم انواع و اقسام دارد؛ به عنوان مثال وقتی در جامعه ای این احساس ایجاد شود که فرصت برابر وجود ندارد، ممکن است افرادی به ابداع و نوآوری از نوع منفی روی بیاورند. این ابداع و نو آوری به این معناست که افراد از راه های غیررایج و غیرمعمول استفاده می کنند تا به اهداف باارزش در جامعه دست پیدا کنند. به عنوان مثال در داستان فساد ماجرا به این صورت است که وقتی کارمندی نمی تواند به اهداف تعریف شده در جامعه که حالت سرمایه دارانه دارد (ماشین خوب، ویلای خوب، محل زندگی خوب و…) برسد، میان برها را تعریف می کند و انحراف شکل می گیرد و این ریشه فساد در جامعه است». به تعبیر مدیر گروه مسائل و آسیب های اجتماعی در انجمن جامعه شناسی ایران، افرادی که نمی توانند در مسیر ابداعی به اهداف دارای ارزش در جامعه دست پیدا کنند، به انزوا می روند که انزوا ریشه انحرافات اجتماعی می شود: «همه افراد نمی توانند از این مسیر پیش بروند و بنابراین گروهی منزوی می شوند. این انزوا به بحث رواج اسلحه مرتبط می شود. این منزوی ها، افسرده می شوند، روی به خودکشی می آورند و دسته ای دیگر هم ممکن است روی به ابداع و خلق وسایل و اهداف بیاورند؛ به اصطلاح طغیانگر می شوند. این طغیانگرها وقتی می بینند نمی توانند با سلاح سرد به هدف خود برسند، سراغ سلاح گرم می روند؛ یعنی احساس ناامنی و تنهایی می کنند و چتر حمایتی جامعه را بالای سر خود نمی بینند و در این میان افراد هرکدام به سمت وسویی از انحرافات اجتماعی می روند. این انحرافات می تواند دزدی، خودکشی، طلاق و خشونت باشد که الان شاهدیم در همه این انحرافات آمار در حال افزایش است. تردیدی نیست که فروپاشی اجتماعی در جامعه شکل گرفته و در حال شدت گرفتن است و بنابراین این انحرافات هم با بگیروببند حل نمی شود به ویژه آنکه خشونت زیاد با مردم، موجب تشویق مردم به دفاع از خود می شود». «مصطفی آبروشن»، جامعه شناس، هم در تحلیل این شدت گرفتن میل جمعی به خرید اسلحه به کاهش آستانه تحمل اشاره می کند و دراین باره می گوید: «آنچه باعث می شود افراد به دنبال اسلحه بروند، کاهش آستانه تحمل افراد و ناکامی های گسترده اجتماعی است. اگر مانعی در راه رسیدن به هدف ایجاد شود و فرد دچار ناکامی شود، می تواند بستری برای بروز خشونت باشد. در واقع خشونت یک نوع پاسخ اعتراض آمیز است که فرد در مقابل فشار های درونی و بیرونی که به وی تحمیل شده، از خود بروز می دهد و هر چقدر نظام اجتماعی در پاسخ به نیازهایی که از منظر فرد ضروری تلقی می شود، بی تفاوت عمل کند، شاهد افزایش نزاع ها با ابزارهای متنوع خواهیم بود».

نگاهی حقوقی به ماجرای اسلحه در ایران

سیامک پاکبار.حقوق دان و وکیل پایه یک دادگستری؛ در کشور ما و مطابق با قانون اساسی ایران، اصل بر ممنوعیت حمل و نگهداری سلاح گرم غیرمجاز است. آخرین قانونی که در این زمینه در کشور ما تصویب شده و همه قوانین قبلی را نسخ کرده است، قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز است که در سال ۱۳۹۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

قانون گذار در فصل دوم این قانون، در مواد مختلفی به جرم انگاری و تعیین مجازات برای قاچاق، خرید و فروش و توزیع، حمل، نگهداری سلاح اعم از سلاح سرد جنگی، سلاح شکاری، سلاح گرم سبک خودکار و غیرخودکار و همچنین سلاح گرم سنگین و نیمه سنگین مبادرت کرده و درخصوص سلاح های گرم جنگی و شکاری، حتی تعمیر بدون مجوز آنها را نیز جرم انگاری کرده است. اما با توجه به اینکه سؤال مطروحه صرفا درخصوص میزان مجازات حمل سلاح گرم است باید عرض کنم که مجازات خریداری، نگهداری و حمل سه نوع اسلحه گرم در ماده ۶ قانون فوق الذکر به تفکیک بیان شده است؛ در مورد سلاح گرم سبک غیرخودکار، حبس از شش ماه تا دو سال یا جزای نقدی از ۲۰ میلیون ریال تا ۸۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است. درخصوص سلاح گرم سبک خودکار، حبس از دو تا پنج سال و درخصوص سلاح گرم سنگین و نیمه سنگین، حبس از پنج تا ۱۰ سال تعیین شده است.

به نظر می رسد نظام حقوقی ایران در این رابطه دچار خلأ قانونی نبوده و میزان مجازات های در نظر گرفته شده و موارد تشدید و تخفیف آن با توجه به تفکیک نوع سلاح ها از یکدیگر، می تواند در راستای پیشگیری از حمل سلاح، در حد خود مؤثر باشد.

به عقیده نگارنده این سطور، صرف وجود قوانین خوب و مؤثر نمی تواند به طور صددرصدی در پیشگیری از وقوع جرائمی از این دست کافی باشد. عوامل دیگری نیز قطعا در این خصوص مؤثرند. عوامل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی نیز نقش تعیین کننده ای در این راستا دارند. می دانیم که در برخی مناطق کشور میزان استفاده از سلاح نسبت به سایر مناطق کشور بیشتر است. این در حالی است که قانون مجازات حمل سلاح، آنجا هم وجود داد، اما گویا نقش عوامل فرهنگی و اجتماعی در آن مناطق بیشتر است. یا شاید می بینیم که استفاده از سلاح در درگیری ها در برخی از افراد موجود در طبقات سطح پایین تر جامعه بیشتر است. اینجا نیز شاید عوامل اقتصادی، سبب شده است آنها خشن تر از افرادی شوند که سطح رفاه بهتری دارند.

البته این عوامل عمومیت ندارند و بخشی از این خشونت نیز ریشه در نوع تعاملات و تربیت خانوادگی افراد دارد. از بیان این عوامل قصد داشتم به این نتیجه برسم که قرار نیست با داشتن قوانین خوب در یک حوزه خاص، شاهد هیچ گونه ناهنجاری یا جرمی در آن حوزه نباشیم. بلکه لازم است هر قشر و هر منطقه را با معیار و ابزار مرتبط با خودشان آسیب شناسی کنیم و راه حل کاهش آن ناهنجاری را بیابیم. در واقع باید ببینیم ریشه گرایش برخی از مردم به استفاده از سلاح به طور کلی و سلاح گرم به طور خاص چیست؟ باید مشخص شود چرا آستانه تحمل مردممان در مقابل مشکلات در این حد پایین آمده است که به فکر حمل یا نگهداری سلاح بیفتند؟ اصلا چرا احساس ناامنی می کنند؟ باید بررسی کرد آیا اگر نوع و میزان مجازات ها، سنگین تر از مجازات های مندرج در قانون مزبور شود، این تشدید، باعث کاهش استفاده از سلاح گرم می شود؟

منبع خبر: آفتاب
دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.