فعالیت بیش از دو هزار وکیل دادگستری در زمینه ارائه خدمات معاضدتی

آقای جلیل مالکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، درباره ارائه خدمات معاضدت قضایی، افزود: هم اکنون در اداره معاضدت قضایی کانون وکلای مرکز که بزرگترین اداره معاضدت در سطح کشور است، دو هزار و ۱۸۸ وکیل دادگستری مشغول ارائه خدمات معاضدتی هستند و به طور متوسط بین ۷ تا ۷ هزار و ۷۵۰ نفر در تمام دفاتر راهنمایی (معاضدت) ما که در ۴ استان تهران، سیستان و بلوچستان، سمنان و هرمزگان مستقر هستند، مشاوره حقوقی می دهند.
وی با بیان اینکه روزانه بین ۷ هزار تا ۷ هزار و ۵۰۰ مشاوره حقوقی رایگان به مراجعه کنندگان به این دفاتر ارائه می شود، گفت: خود این مشاوره ها به نوعی جنبه پیشگیری کننده دارند.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز افزود: فقط ۳۰ دفتر راهنمایی در استان تهران داریم که در مجتمع های قضایی مختلف در سطح استان تهران مستقر هستند و وکلای باتجربه ای در این دفاتر مستقرند که به طور مستمر و روزانه در حال ارائه خدمات معاضدتی به مراجعه کنندگان و افرادی هستند که توان گرفتن وکیل را ندارند و نیاز به مشاوره حقوقی دارند.
وی گفت: علاوه بر این ها تفاهم نامه هایی با کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی کل کشور، با برخی از ان جی او ها (سازمان های مردم نهاد) مانند مرکز حقوق بشر، صلح و دموکراسی یا کلینیک خانواده و کلینیک تخصصی خانواده و کودک دانشگاه شهید بهشتی تفاهم نامه داریم و خدمات معاضدتی رایگان ارائه می کنیم.
آقای مالکی افزود: در استان تهران فقط در سال گذشته هزار و ۴۵۹ وکیل دادگستری معاضدتی در اختیار افراد نیازمند و بی بضاعت قرار دادیم که در دعاوی ها خدمات وکالتی در اختیار این افراد قرار می دهند، مثلا پرونده افراد بی بضاعت را که در محاکم طرح دعوی شده است از ابتدا تا صدور حکم قطعی پیگیری کرده اند، حتی اگر پرونده ای قابل فرجام خواهی بود تا مرحله صدور حکم نهایی این اقدامات را به صورت رایگان دنبال می کنند.
وی همچنین گفت: ارائه این خدمات فقط در سطح کانون وکلای دادگستری مرکز نیست، بلکه همین موضوع در کل کشور نیز توسط اداره معاضدت کانون های وکلای دادگستری استان های سراسر کشور به طور مستقل ارائه می شود و همین خدمات را به شکل دیگری به افراد نیازمند در استان ها ارائه می کنند که خدمات بسیار بزرگی است.
آقای مالکی افزود: در همه کشور های دنیا برای ارائه خدمات معاضدتی یک ردیف بودجه در نظر می گیرند، یعنی خود دولت برای کمک به افراد بی بضاعت سالیانه بودجه ای در نظر می گیرد و در اختیار کانون های وکلا قرار می دهد، تا این کانون ها بتوانند به افراد بی بضاعت کمک های حقوقی بیشتری ارائه کنند.
وی در ادامه گفت: متاسفانه در کشور تا به حال یک ریال بودجه معاضدتی در اختیار کانون های وکلای دادگستری سراسر کشور قرار نگرفته است، این همه کانون ها را تخطئه می کنند در حالیکه این حجم ارائه خدمات به صورت کاملا رایگان انجام می شود، اما دیده نمی شود.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز افزود: تا دو سال پیش ردیف بودجه ای در نظر گرفته نمی شد و حتی یک ریال نیز به کانون ها کمک نکرده اند، اما از دو سال پیش دولت در بودجه سنواتی خود یک ردیف بودجه ای را در نظر گرفت، متاسفانه از این ردیف بودجه نیز حتی یک ریال در اختیار کانون های وکلا قرار نداده اند و خود کانون ها این هزینه های پرونده های معاضدتی را پرداخت می کنند.
وی گفت: افتخار می کنیم که به مردم بی بضاعت خدمات معاضدتی ارائه می کنیم و کمک های معاضدتی خود را تا هر جا که در توانمان باشد به مردم افزایش خواهیم داد.
آقای مالکی افزود: امروز بسیاری از کشور های توسعه یافته برای کمک به مردم علاوه بر کمک هایی که خود دولت به کانون ها می کند در قوانین و مقررات خود صندوقی را به نام صندوق معاضدت تعریف کرده اند که مثلا در کشور هر کسی که دعوای حقوقی و کیفری دارد هنگام طرح دعوی یک یورو یا دو یورو به این صندوق پرداخت می کند که این یک یا دو یورو رقم زیادی نیست، اما در کلیت قضیه باعث می شود در آن کشور یک رقم قابل توجهی از محل موجودی صندوق به افراد بی بضاعت کمک شود.
وی همچنین گفت: آن هایی که نمی توانند وکیل بگیرند و یا نیاز به کمک حقوقی دارند از قبل این صندوق به آن ها کمک می شود.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه متاسفانه جای چنین صندوقی در کشور ما خالی است، افزود: پیشنهاد چنین صندوقی را پیش از این در لایحه جامع وکالت داده بودیم، کار کارشناسی عمیقی انجام شد، تجربیات جهانی را دیدیم، اما این لایحه در کمیسیون قضایی مجلس رد شد و به نتیجه نرسید.
وی گفت: اکنون در کشور ما آمار متفاوتی از پرونده های مطرح در محاکم قضایی نقل می شود که اگر بابت هر پرونده دو هزار تومان و یا ۵ هزار تومان به چنین صندوق هایی کمک شود در مجموع یک رقم قابل توجهی جمع می شود که از قبل آن می توان به مردم بی بضاعت و یا ناتوان (که توانایی گرفتن وکیل را ندارند) کمک معاضدتی کرد.

خبرگزاری صدا و سیما

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.