فک پلاک خودرو

مقدمه (فک پلاک خودرو)

چرا باید پلاک خودرو را فک نمود ؟

در کنار معاملات ملکی ، نقل و انتقال خودرو از رایج ترین و مهمترین معاملات مردم محسوب می گردد ، لذا لازم است که هموطنان عزیز با ابعاد حقوقی این گونه معاملات آشنا گردند تا در این مسیر دچار خسارت نگردند.

پس از تنظیم قرارداد میان فروشنده و خریدار خودرو ، لازم است دو طرف به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه نمایند و با ارائه اسناد و مدارک لازم ، اقدام به فک پلاک قبلی خودرو و نصب پلاک جدید برای خریدار نمایند و پس از آن در یکی از دفاتر اسناد رسمی حضور یابند و نسبت به تنظیم سند رسمی اقدام نمایند .

دعوای فک پلاک خودرو چیست؟

از نظر لغوی ” فک ”  به معنای باز کردن و جدا کردن دو چیز از یکدیگر است . فک پلاک نیز یک اصطلاح رایج در معاملات خودرو است و آن به معنای کندن و جدا کردن پلاک از خودروئی است که فروخته شده است .

یک از مشکلاتی که فروشندگان خودرو با آن درگیر می شوند، عدم فک پلاک از سوی خریدار جدید است ، بطوریکه پس از معامله به رغم اینکه خریدار ، وکالت تعویض پلاک را از فروشنده دریافت می کند ، ولی از تعویض پلاک به هر دلیلی ، امتناع کرده و با همان پلاک قبلی خودرو که به نام فروشنده است تردد می کند که این موضوع باعث می شود تا هر گونه تخلفات و حتی جرائمی که از سوی وی (خریدار جدید) انجام می شود به پای مالک قبلی (فروشنده) که پلاک خودرو هنوز به نام وی و روی خودرو نصب است نوشته شود .

دلیل بوجود آمدن این مشکل آن است که خریدار و فروشنده با یکدیگر به مراکز نقل و انتقال مراجعه نمی کنند و فروشنده با دادن وکالت تعویض پلاک به خریدار مقدمات چنین مشکلی  را فراهم کرده و خریدار نیز عمداً و یا سهواً از مراجعه به آن مراکز و فک پلاک قبلی و نصب پلاک جدید به نام خود امتناع می کند خصوصاً زمانی که خریدار دلال خودرو (و نه مصرف کننده واقعی) است و قصد دارد آن را به فرد دیگری به فروش برساند  شاید مدتی طول بکشد تا مشتری مناسب پیدا کند و در طول این مدت از فک پلاک امتناع می کند و از این رو فروشنده ای که پلاک خودرو به نام او است سعی می کند تا از طریق قانونی و مراجعه به مراجع قضائی برای متوقف کردن خودرو و فک پلاکی که به نام او است اقدام نماید .

در اصطلاح حقوقی به چنین درخواستی “تقاضای فک پلاک” گفته می شود که باید در قالب یک دادخواست و از طریق دفاتر خدمات قضائی به دادگاه صالح ارسال گردد.

جستجوی وکیل و موسسه حقوقی خوب و معتبر در این زمینه موضوعی در بانک هوشمند اطلاعات وکلای متخصص امکان پذیر است.

بهترین وکیل، وکیلی است که شیرین ترین پاداش او احقاق حق موکلش باشد.

بهتر است قبل از اخذ هر تصمیمی با یک وکیل متخصص مشورت کنید.

فک پلاک خودرو

برای تعویض و فک پلاک خودرو چه اقدامی انجام دهیم ؟

برای تعویض و فک پلاک خودرو نیاز به حضور فروشنده و خریدار به اتفاق هم به همراه مدارک لازم در مراکز تعویض پلاک می باشد . در صورتیکه فروشنده یا خریدار یا هر دو نخواهند یا نتوانند جهت تعویض پلاک در مراکز نقل و انتقال خودرو حضور یابند ، می توانند با مراجعه به دفترخانه ، تقاضای تنظیم وکالت جهت تعویض پلاک نمایند که به دو صورت امکان پذیر است :

۱-تنظیم وکالت کاری و تعویض پلاک

در این صورت با امضای وکالت از سوی فروشنده ، خریدار به عنوان نماینده و وکیل وی و بدون نیاز به حضور فروشنده ، به مراکز تعویض پلاک مراجعه و مراحل قانونی را انجام داده و پس از تعویض پلاک خودرو ، مجدداً به همراه فروشنده جهت تنظیم سند قطعی به دفترخانه مراجعه می کنند .

۲-تنظیم وکالت فروش خودرو

در صورت اعطاء وکالت فروش خودرو از سوی فروشنده به خریدار ، دیگر نیازی به حضور فروشنده در مراکز تعویض پلاک و پس از آن در دفترخانه نیست و تمامی مراحل توسط وکیل یعنی خریدار انجام می گردد .

 

دادخواست الزام به فک پلاک خودرو چه زمانی لازم است ؟

اگر فروشنده به خریدار وکالت محدود برای مثال ده روز برای تعویض پلاک بدهد ولی خریدار اقدامی در این مدت انجام ندهد ، تکلیف فروشنده خودرو که پلاک به نام اوست چیست ؟

در قدم اول فروشنده باید اقدام به تنظیم اظهارنامه مبنی بر همکاری خریدار جهت تعویض و فک پلاک خودرو و ارسال و ابلاغ آن به نشانی ایشان نماید و اگر وی اقدامی برای تعویض پلاک انجام نداد ، ناگزیر باید با تنظیم دادخواست به خواسته الزام به فک پلاک خودرو علیه خریدار در دادگاه محل اقامت او نماید .

در صورتیکه خریدار در دادگاه حاضر نشود نیز به صورت غیابی محکوم به فک پلاک خودرو می گردد که پس از قطعی شدن آن می توان تقاضای اجرای حکم و صدور نامه توقف خودرو جهت فک پلاک نمود . پس از آن با توقیف خودرو و انتقال خودرو به مراکز نقل و انتقال خودرو توسط پلیس راهور ، اقدام به فک و کندن پلاک قبلی و صدور و نصب پلاک جدید به نام خریدار می گردد.

تا چه زمانی می توان اقدام به فک پلاک خودرو نمود ؟

فروشنده از زمان اتمام مدت وکالت تعویض پلاک که به خریدار داده و او اقدامی نکرده تا هر وقت که پلاک تعویض نشده می تواند دادخواست فک پلاک را به دادگاه صالح بدهد و محدودیتی از جهت زمانی برای طرح چنین دعوائی وجود ندارد و گذشتن مدت زمان نسبتاً طولانی از زمان فروش خودرو ، تأثیری در حق مراجعه فروشنده به دادگاه برای اقامه دعوا علیه خریدار پیش بینی نشده است .

 

چه کسانی می توانند درخواست فک پلاک خودرو نمایند ؟

مانند هر دعوای حقوقی دیگری که در دادگاه ها قابل طرح می باشد ، هم فروشنده و هم وکیل او می تواند با تنظیم دادخواست به خواسته “الزام به فک پلاک خودرو” علیه خریدار در مراجع قضائی اقدام کنند.

تقاضای فک پلاک فقط از سوی کسی که پلاک قانوناً به نام او است امکان پذیر است . بنابراین اگر یک خودرو یا  وسیله نقلیه موتوری چندین مرتبه با مبایعه نامه و وکالت فروش منتقل شده باشد ، باز هم هیچ کسی بجز فردی که پلاک به نام او است حق دادن دادخواست فک پلاک ندارد و حتی با وکالت نامه رسمی که در دفترخانه تنظیم شده ، کسی به جز صاحب پلاک نمی تواند به دادگاه مراجعه کند مگر اینکه صاحب پلاک یا کسی که از سوی صاحب پلاک ، وکالت رسمی دارد  به وکیل دادگستری برای فک پلاک وکالت دهد.

بر خلاف دعوای فک پلاک ، در موضوع تعویض پلاک ، خریدار و یا هر کسی که از مالک خودرو دارای وکالت رسمی است می تواند به مراکز نقل و انتقال خودرو مراجعه و اقدام به تعویض پلاک نمایند .

دادخواست فک پلاک خودرو و مدارک لازم جهت طرح دعوا

جهت طرح دعوا لازم است ابتدا دادخواست فک پلاک خودرو به درستی تنظیم گردد . اشتباه شکلی حقوقی در تنظیم دادخواست نیز ، موجب رد دعوا پس از هدر رفت زمان و هزینه می گردد . توصیه می گردد در صورتیکه شخصاً نسبت به طرح دعوا اقدام می نمایید ، جهت تنظیم دادخواست آن به یک وکیل دادگستری و مشاور حقوقی مراجعه نمائید چرا که کاربران دفاتر خدمات قضائی فاقد اطلاعات تخصصی حقوقی هستند و متحمل خسارت خواهید گردید .

نمونه دادخواست الزام به فک پلاک خودرو

بازدید کننده بزرگوار، در این مقاله یک نمونه دادخواست الزام به فک پلاک خودرو برایتان قرار داده ایم تا با چارچوب تنظیم دادخواست آشنا شوید.

مطلب مرتبط: هر آنچه باید در مورد فک پلاک خودرو بدانیم

دادخواست الزام به فک پلاک خودرو

خواهان: خانم/ آقای …/ کد ملی: …/ آدرس: …

خوانده: خانم/ آقای …/ کد ملی: …/ آدرس: …

وکیل: خانم/ آقای …/ کد ملی: …/ آدرس: …

خواسته: تقاضای الزام به فک پلاک خودرو … به شماره انتظامی …

دلایل: سند و فاکتور فروش خودرو/ سند مالکیت وسیله نقلیه/ کارت گارانتی خودرو/ مفاصا حساب عوارض خودرو/ وکالتنامه شماره …/ قرارداد فروش/ اسناد واریز وجوه/ وکالتنامه وکیل/ کارت ملی خواهان

جستجوی وکیل و موسسه حقوقی خوب و معتبر در این زمینه موضوعی در بانک هوشمند اطلاعات وکلای متخصص امکان پذیر است.

بهترین وکیل، وکیلی است که شیرین ترین پاداش او احقاق حق موکلش باشد.

بهتر است قبل از اخذ هر تصمیمی با یک وکیل متخصص مشورت کنید.


دفتر خدمات حقوقی راستین

(شماره ثبت: ۲۷۶۹۶۰)

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی نارمک

با حضور وکلای پایه یک دادگستری متخصص خانم و آقا

                        ۰۲۱۷۷۹۷۱۶۳۴ / ۰۲۱۷۷۹۲۳۰۸۵                    

(پاسخگویی: همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۲۰)

💠وکالت تخصصی در امور و پرونده های حقوقی، کیفری و خانواده

💠مشاوره حقوقی تخصصی همراه با مطالعه پرونده

💠داوری قراردادهای داخلی و بین‌المللی

توسط گروهی از برترین وکلای پایه یک دادگستری متخصص

خدمت صادقانه، پیگیری مسئولانه، حق الوکاله منصفانه

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.