قانون شکنان زیر تابلوی قانون

به گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، شاید تا به حال با یک موسسه حقوقی روبرو شده باشید که مدیریت و اداره آن بر عهده فردی است که تحصیلات دانشگاهی او هیچ گونه سنخیتی با فعالیتش ندارد که همین موضوع باعث به وجود آمدن علامت سوال بزرگی در ذهن شما شده است و با خود این سوال را مطرح کرده اید که مگر چنین چیزی امکان پذیر است؟

واقعیت امر این است که در میان موسسه های حقوقی پرشماری که در سطح کشور وجود دارند، موارد زیادی هستند که با این شرایط فعالیت می کنند و به دلیل اینکه کارکنان و حتی مدیران آن ها هیچ گونه تخصصی ندارند, تخلف هایی توسط آن ها در این حوزه انجام می شود، اما آن گونه که باید هیچ نظارتی بر این موضوع وجود ندارد.

واقعیتِ تخلف های موجود در موسسه های حقوقی، وقتی رنگ بیشتری به خود می گیرد که پیشتر، عیسی امینی رئیس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز هم در یکی از مصاحبه های خود با صراحت به این موضوع اذعان و عنوان کرد که موسسه های حقوقی یکی از دغدغه های بزرگ قوه قضاییه هستند، چرا که بعضا فساد هایی از طرف آن ها صورت می گیرد.

وی در رابطه با وکلایی که با این موسسه ها همکاری می کنند و در حقیقت به فعالیت آن ها مشروعیت می دهند، اظهار کرد: قطعا همکاری وکلا با این موسسه ها تخلف از نظامات محسوب می شود و بی تردید آن ها تحت تعقیب انتظامی قرار خواهند گرفت.

رئیس سابق کانون وکلای دادگستری مرکز اذعان کرد: در آینده نزدیک جلوی فعالیت این مؤسسه ها گرفته می شود، چرا که قطعاً به عدالت و سلامت وکالت و امر قضا آسیب هایی می زند.

در سال های اخیر تخلف های برخی از موسسه های حقوقی در زمینه های مختلف باعث اعتراض بسیاری از شهروندان شده و شکل های مختلفی به خود گرفته است، به طوری که در روز های اخیر دادستان انتظامی مرکز وکلا از یکی از موارد تخلف پرده برداشت.

کمال رئوف، دادستان انتظامی مرکز وکلا در گفت وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با تخلف برخی از موسسه های حقوقی در روز های اخیر اظهار کرد: اخیرا برخی از موسسه های حقوقی که متصدیان آن ها وکیل نیستند با استفاده از ترفند های مختلفی سعی در جذب وکلا یا کارآموزان جوان کرده و تلاش می کنند تا با سوء استفاده از آن ها و وکالت نامه هایشان فعالیت های غیرقانونی انجام دهند.

وی بیان کرد: این موسسه ها پس از مدتی اعتماد وکلا را جلب می کنند تا چنانچه مشتری ای به موسسه شان مراجعه کرد، بتوانند در نبود وکیل از آن ها امضای وکالت نامه بگیرند که برخی از این وکالت نامه ها به صورت سفید امضا هستند و علت آن هم این است که برخی از وکلا یا کارآموزان جوان بر اساس اعتماد فی مابین اقدام به انجام این کار می کنند.

دادستان انتظامی مرکز وکلا، تصریح کرد: اشکال کار این است که اولا طبق مقررات مربوط به وکالت، وکیل دادگستری باید امضای موکل را داخل وکالت نامه تنظیم و گواهی کند که این عمل در حضور او انجام شده است که همین موضوع تخلف محسوب می شود. ثانیاً وقتی وکالت نامه سفید با درج امضای وکیل در اختیار دیگران به ویژه این گونه موسسه ها قرار گیرد، باعث سوء استفاده آن ها می شود، چرا که ممکن است این موسسه ها به جای موکل واقعی، وکالت نامه را امضا کنند.

این در حالی است که خودِ وکیل به دلیل اعتماد به این موسسه ها، موقع عقد و امضای قرارداد حضور نداشته باشد که این کار نه تنها باعث وارد شدن لطمه به حیثیت و شرافت شغلی وکیل می شود، بلکه به فردی هم که امضای او به عنوان موکل جعل شده، خسارت وارد می کند.

وی ادامه داد: گاهی اوقات ممکن است وکیل، وکالت نامه را بدون هیچ گونه امضا و به صورت سفید تحویل موسسه دهد تا موکل، خود آن را امضا کند که در حقیقت این عمل هم دارای مشکل است، چرا که وکیل باید موقع امضای وکالت نامه توسط موکل خود حضور داشته باشد و فی المجلس امضای موکل را گواهی کند، چرا که حضور نداشتن او باعث سوء استفاده هایی چون جعل امضای فردی غیر از موکل واقعی و در نتیجه انجام وکالت با امضای جعلی می شود.

دادستان انتظامی مرکز وکلا افزود: متأسفانه مواردی مشاهده شده است که افرادی به دادسرای انتظامی مراجعه کرده و ادعا می کنند که به هیچ عنوان وکالت نامه وکیل را امضا نکرده اند و وکیل، امضای آن ها را جعل کرده و با این کار از آن ها در جلسات محاکمه و یا ادارات دولتی سوء استفاده کرده است، در حالی که وکیل مورد شکایت، از جعل امضا خبر نداشته و بر اساس یک اعتماد بی جا، وکالت نامه خود را در اختیار آن موسسه حقوقی قرار داده است.

رئوف تصریح کرد: غالب این نوع سوء استفاده ها توسط موسسه های حقوقی ای صورت گرفته که موسس یا مدیرعامل آن ها افرادی هستند که خودشان وکیل دادگستری نیستند و صرفا از خلأهای قانونی در ثبت این گونه موسسه ها بهره برده اند و هیچ تعهدی در قبال مرکز وکلای قوه قضاییه یا کانون وکلای دادگستری ندارند و هیچ وابستگی به مرکز ما ندارند، چراکه دارای پروانه وکالت نیستند که بتوان بر آن ها نظارت کرد.

وی خاطرنشان کرد: توصیه اکید می شود که همکاران محترم به هیچ عنوان با این گونه موسسه ها همکاری نکنند و در صورت تمایل فقط با موسسه های حقوقی که مدیران آن ها از وکلای دادگستری یا مرکز وکلای قوه قضاییه هستند، همکاری کنند، به همین منظور از مردم عزیز هم تقاضا می کنم که برای امنیت خودشان به هیچ وجه به این گونه موسسه ها وکالت ندهند و برای اطمینان می توانند از مرکز ما استعلام کنند.

بیشتر بخوانید

– فعالیت موسسات حقوقی فاقد پروانه وکالت غیر قانونی است
– فعالیت بسیاری از موسسات حقوقی در کشور غیر قانونی است
– موسسات حقوقی با مجوز کانون وکلا و مرکز وکلای قوه قضاییه اجازه تاسیس دارند گزارش از فاطمه میرزایی دخت

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.