مطالبه اجرت المثل در ایام زوجیت

 اجرت المثل

بند الف: تبصره ۶ ماده واحد قانون اصلاح مقررات طلاق با به کار بردن اصطلاح اجرت المثل چنین مقرر داشته است:

چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده به دستور زوج و با قصد عدم تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود دادگاه اجرت المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می نماید.

 شرایط لازم که مختص اجرت المثل است عبارتند از :

۱- اثبات این که زوجه به دستور زوج کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده ، انجام داده است .

۲- اثبات عدم قصد تبرع نظر بر این که بار اثبات بر دوش مدعی است ، زوجه ای که مطالبه اجرت المثل را می نماید باید اولاً صدور دستور از ناحیه زوج جهت انجام کارهای خانه را اثبات نماید ، ثانیاً ثابت کند که در انجام کار های خانه قصد تبرع به زوج را نداشته است . بار کردن چنین تکلیفی بر زوجه از سویی تکلیف مالایطاق و از سوی دیگر خلاف اصل است ، زیرا در محدوده خانواده صرفاً این زوجین هستند که حضور دارند و نیز این فرض محال است که زوج در حضور دیگران خطاب به زن دستوری کلی دال بر انجام کلیه امور منزل در کل ایام زناشویی صادر نماید . بنابر اثبات امر اول مشکل است و چون فرضی حقوقی عدم تبرع مورد پذیرش کل سیستم های حقوقی از جمله شرع مقدس اسلام است ، لذا اصل را بر فرض تبرع نهادن و تکلیف نمودن زوجه به اثبات عدم وجود قصد بر تبرع ، خلاف فرض کلی بوده و اصولاً قابل اثبات نیست و نافی را نفی کافی است لذا بهتر است گفته شود آنچه دادگاه باید احراز نماید وجود قصد تبرع است که آن هم توسط زوج که مدعی خلاف اصل و مدعی امری وجودی است باید اثبات شود .

تعیین اجرت المثل با اثبات و احراز صدور دستور زوج و قصد عدم تبرع زوجه چنان است که فیما بین زوج و زوجه عقدی ضمنی مبنی بر اجازه کار زوجه منعقد گردیده بدون این که اجرت زوجه تعین شده باشد . اجرت المسمی لذا دادگاه بدون در نظر گرفتن وضعیت مالی زوج ، اجرت المثل کارهایی را که زوجه انجام داده است معین می نماید و چنانچه لازم ببیند می تواند از کارشناس برای تعیین اجرت المثل بهره گیرد .

جستجوی وکیل و موسسه حقوقی خوب و معتبر در این زمینه موضوعی در بانک هوشمند اطلاعات وکلای متخصص امکان پذیر است.

بهترین وکیل، وکیلی است که شیرین ترین پاداش او احقاق حق موکلش باشد.

بهتر است قبل از اخذ هر تصمیمی با یک وکیل متخصص مشورت کنید.

مطالبه اجرت المثل در ایام زوجیت

مواردی که می توان برای آن مطالبه اجرت المثل کرد

اجرت المثل دینی است که در هر زمانی قابل مطالبه است و حتی زن می تواند در زمان زندگی مشترک آن را طلب کند ۱. پرستاری از همسر در زمان بیماری از دیگر مواردی است که سبب می شود به زن اجرت المثل تعلق گیرد. ممکن است مردی پس از عمل جراحی برای طی کردن دوره درمان به منزل منتقل شود. در چنین شرایطی اگر او از همسرش تقاضا کند که از او مراقبت کند، این مساله برای زن ایجاد حق می کند

. شیر دادن به فرزند،

بزرگ کردن کودکان،

بردن کودکان به مدرسه،

حضور در جلسه اولیا و مربیان،

واکسن زدن کودکان،

نگهداری از مادر شوهر به دستور شوهر،

رسیدگی به وضعیت تحصیلی فرزندان

و …

از مواردی است که سبب ایجاد این حق می شود.

قانون تنها زمانی این حق را برای زن محترم می شمارد که او به دستور شوهر و بدون انتظار برای دریافت حق یا امتیازی این فعالیت ها را انجام داده باشد. به همین دلیل در دادگاه قضات همواره این را از زن می پرسند که آیا از انجام این امور قصد دریافت دستمزد داشتید؟ آیا این کار را به میل و رضایت خود انجام دادید؟ اگر پاسخ زن به اینها مثبت باشد دیگر اجرت المثلی به او تعلق نخواهد گرفت.

چند نکته در خصوص اجرت المثل

  • اجرت‌المثل بابت زندگی مشترک تعلق می‌گیرد و اگر در زمان عقد طلاق رخ دهد، به زن اجرت‌المثل نمی‌رسد.
  • کوتاه بودن مدت زمان زندگی مشترک هم از مواردی است که سبب می‌شود رقم اجرت‌المثل چندان چشمگیر نباشد و در چنین مواقعی است که بحث نحله مطرح می‌شود.
  • تعیین اجرت المثل به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها می‌توان به شان خانوادگی زن، میزان تحصیلات او، مدت زمان زندگی مشترک، شغل همسر و…
  • در اجرت المثل وضع مالی مردم ملاک تعیین مبلغ اجرت المثل نیست بلکه با ارجاع امر به کارشناسی حق الزحمه زن در امور خانه داری مشخص می شود .
  • در نحله دادگاه با توجه به وضع مالی زوج و زحمات زوجه مبلغی را به عنوان نحله تعیین می کند که به زوجه بپردازد و در نحله نیازی به تعیین کارشناس نیست و قاضی باید راجع به وضعیت مالی زوج تحقیق و با توجه به زحمات زن مبلغ متناسبی بابت نحله معین کند .

 

نمونه دادخواست مطالبه اجرت المثل ایام زندگی مشترک زناشویی

خواستهصدور حکم بر محکومیت خوانده به پرداخت اجرت المثل ایام زناشویی به شرح متن با جلب نظر کارشناس فعلا از حیث صلاحیت مقوم به……………………..ریال وکلیه خسارات وارده شامل :هزینه دادرسی و کارشناسی و…

دلایل ومنضمات۱-سند ازدواج ۲-شناسنامه و کارت ملی ۳- ارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری۴-عندللزوم شهادت شهود

متن دادخواست:

ریاست محترم دادگاه خانواده……………………

با سلام واظهار ادب واحترام

بدینوسیله به استحضار عالی معروض می دارد:

۱-اینجانبه بموجب سند ازدواج شماره ………………………مورخ………………..دفتر ازدواج…………………….به عقد دائم آقای ………………..در آمده ام .

۲-از بدو زندگی مشترک تاکنون که ………………سال است به دستور خوانده کلیه کارهای منزل( می توانید کارهای انجام شده را نام ببرید:حفظ ونگهداری منزل مشترک اعم از نظافت وپخت وپز ونگهداری و تربیت اطفال و…) را که خارج از وظایف و تکالیف قانونی و شرعی ام بوده است را بدون قصد تبرع انجام داده ام وبابت آن تاکنون وجهی را دریافت ننموده ام.

۳-به استنادبه تبصره  مواد ۳۳۶قانون مدنی و۱۹۸قانون آیین دادرسی مدنی تقاضای رسیدگی وارجاع امر به کارشناس رسمی دادگستری و صدور حکم به شرح ستون خواسته را دارد.

امضاء

جستجوی وکیل و موسسه حقوقی خوب و معتبر در این زمینه موضوعی در بانک هوشمند اطلاعات وکلای متخصص امکان پذیر است.

بهترین وکیل، وکیلی است که شیرین ترین پاداش او احقاق حق موکلش باشد.

بهتر است قبل از اخذ هر تصمیمی با یک وکیل متخصص مشورت کنید.


دفتر خدمات حقوقی راستین

(شماره ثبت: ۲۷۶۹۶۰)

دفتر وکالت و مشاوره حقوقی نارمک

با حضور وکلای پایه یک دادگستری متخصص خانم و آقا

۰۲۱۷۷۹۷۱۶۳۴ / ۰۲۱۷۷۹۲۳۰۸۵

(پاسخگویی: همه روزه از ساعت ۱۴ تا ۲۰)

💠وکالت تخصصی در امور و پرونده های حقوقی، کیفری و خانواده

💠مشاوره حقوقی تخصصی همراه با مطالعه پرونده

💠داوری قراردادهای داخلی و بین‌المللی

توسط گروهی از برترین وکلای پایه یک دادگستری متخصص

خدمت صادقانه، پیگیری مسئولانه، حق الوکاله منصفانه

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.