هزار و یک راه نرفته؛ آنچه قربانیان تجاوز و آزار جنسی درباره قوانین باید بدانند

رویداد۲۴ شادی مکی: موضوع تجاوز و آزار جنسی زنان و مردان این روزها در مرکز توجه قرار گرفته و روایت های متعددی در این باره مطرح شده است. فارغ از صحت و سقم ادعا های طرح شده، شاید برای نخستین بار است که زنان در ایران مجال یافته اند که در این زمینه با هویت خودشان و با صدای بلند صحبت کنند و برای نخستین بار است که جامعه حساسیت و موضع گیری مناسبی نسبت به موضوع نشان داده و زنان را تشویق به بازگویی و پیگیری موضوع تجاوز و متجاوز می کند. البته پیش از این نیز اقدامات مشابهی انجام شده بود اما این حجم از فراگیری و افشای نام افراد مشهور را به همراه نداشت.

با توجه به اینکه در پیگیری های قضایی بار اثبات وقوع تجاوز و تعرض برعهده قربانی یا فرد مدعی وقوع عمل جنسی بوده و این اثبات چندن هم آسان نیست ضرورت دارد که قربانیان نکاتی را درباره پیگیری جرمی که نسبت به آن ها به وقوع پیوسته است بدانند. برای آگاهی بخشی نسبت به حقوق قربانی و نکاتی که زمان پیگیری باید رعایت کند با مازیار طاطایی وکیل دادگستری و حقوقدان گفتگو کردیم.
برای پیگری تجاوز مستقیما به دادگاه مراجعه کنید طاطایی با تاکید براینکه جرائمی که منافی عفت هستند اعم از تجاوز یا جرائمی که آسیب های جنسی به دنبال داشته باشد مستقیما در دادگاه قابل پیگیری و رسیدگی هستند، به رویداد ۲۴ می گوید: دادسرا به این موضوع ورود نمی کند. زیرا قانون گذار تحقیق و تجسس درباره جرائم منافی عفت را به لحاظ رعایت مصالح اجتماعی و نظم عمومی ممنوع کرده است لذا موضوع مستقیما در دادگاه قابل طرح و رسیدگی است.

وی عنوان می کند: قاعدتا برای اثبات تجاوز و تعرض مانند همه جرائم باید ادله ای وجود داشته باشد. یکی از این ادله می تواند شهادت شهود باشد که قاعدتا در این نوع موضوعات شاهدی وجود ندارد بنابراین این دلیل حذف می شود. ادله دیگر نظریه پزشک قانونی است به این معنی که پرشکی قانونی تایید کند که شخص مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

این وکیل دادگستری اضافه می کند: پیام ها و مکاتبات الکترونیکی که بین افراد رد و بدل شده و سوابق آن باقی می ماند نیز می توانند دلایلی برای اثبات موضوع باشند.
بیشتر بخوانید: پله پله تا تجاوز/ برای مقابله با پدیده آزار جنسی باید چه کنیم؟
ثبت ۴۰ شکایت تجاوز از «ک.ا»/ ماجرای تجاوز سریالی به دختران دانشگاه تهران چیست؟
رفتن به منزل شخصی به معنای تراضی در رابطه جنسی نیست وی در پاسخ به این سوال که آیا پذیرفتن دعوت یک مرد و حتی نوشیدن مشروبات الکلی با همراهی وی به معنای تراضی در رابطه جنسی است، بیان می کند: اصولا قانون به چنین مسائلی ورود نمی کند مثلا نمی گوید اگر شما حرکتی را انجام دهید به معنای این است که خودتان هم مقصر هستید؛ بنابراین اگر خانمی به منزل آقایی برود و مورد تجاوز قرار بگیرد یا برعکس میزبان مورد تجاوز قرار بگیرد حضور فرد با متجاوز در یک محل به معنای موافقت فرد با تجاوز نیست که اگر موافقتی وجود داشته باشد دیگر مساله تجاوز مطرح نیست، تجاوز زمانی رخ می دهد که رضایت و توافقی وجود ندارد.

این وکیل دادگستری خاطرنشان می کند: نمی توان صرف حضور فرد در یک مکان را به معنای رضایت در رابطه جنسی تلقی کرده و به میزبان حق بدهیم که هر کاری بکند. اگر فردی به مهمانی برود و کشته شود آیا به معنای آن است که قربانی رضایت به کشته شدن داشته است؟ این تعریف نادرست است. اصل وجود هر رابطه ای یک رضایت است که می تواند در مقطعی وجود داشته و در مقطع دیگر وجود نداشته باشد. دو نفر ممکن است مدتی با یکدیگر در ارتباط باشند، اما در مقطع دیگر ارتباط شان به هر دلیلی از بین رفته و رضایت برای ارتباط جنسی وجود نداشته باشد در این شرایط هم ارتباط جنسی با فرد بدون رضایت او به معنای تجاوز است.
آنچه قربانیان تجاوز باید بدانند وی درباره مجازات های در نظر گرفته شده در قانون برای متجاوزان می گوید: در قانون مجازات اسلامی برای متجاوز و متعرض مجازات هایی تعریف شده است. اگر تجاوز اتفاق افتاده باشد مجازات آن اعدام است، اما تعرضات دیگر جنسی مانند لمس کردن و تعرضات شفاهی که مبتنی بر توهین باشد نیز عموما مجازات های نقدی به دنبال دارند.

طاطایی درباره نکاتی که افراد قربانی تجاوز زمان مراجعه به پزشکی قانونی باید مورد نظر قرار دهند اظهار می کند: از آنجاییکه این جرائم نوعا در خفا رخ داده و برای اثبات آن نمی توان شاهدی یافت قاعدتا تنها راه اثبات جرم استفاده از گزارش پزشک قانونی و قرائن و نشانه های وقوع تجاوز است؛ بنابراین بهتر است فردی که مورد تعرض قرار گرفته به هیچ عنوان آثار جرم را از بین نبرد یعنی خود یا لباس های شان را مورد شست و شو قرار ندهد، زیرا با این کار ممکن است اثار جرم از بین برود.

وی خاطرنشان می کند: چت های موجود و صحبت های کتبی یا پیام های صوتی رد و بدل شده را در اختیار دادگاه بگذارند. در این چت ها و پیام ها ممکن است متجاوز درباره تصمیم خود به تجاوز صحبت نکند اما می تواند اماره ای باشد براینکه ارتباطی وجود داشته است. به این معنی که رابطه ای بین متجاوز و قربانی وجود داشته است که باعث جلب اعتماد قربانی شده است و با این ترفند به محل خلوتی کشیده شده و مورد تجاوز قرار بگیرد.

طاطایی درباره اینکه آیا رد و بدل کردن پیام هایی با محتوای جنسی میان قربانی و متجاوز ممکن است به ضرر قربانی تمام شود، تصریح می کند: اگر این پیام ها صرفا در قالب چت و گفتگو بوده باشد می تواند رابطه نامشروع تلقی شود البته رابطه اقتضائات خاص خود را دارد و الزاما مکالمه نمی تواند به مفهوم رابطه باشد. با توجه به اینکه در قوانین جزایی باید مقررات را به صورت مضیق و به نفع متهم تفسیر کنیم اساسا این مکالمات به تنهایی دلیلی بر ارتکاب جرم و وقوع تجاوز نیست، اما می تواند قرینه ای بر دعوت شخص و فریب شخص قربانی برای حضور در محلی باشد، اما حتی اگر درباره موضوعات جنسی نیز در این چت ها صحبتی شده، اما نمی تواند دلیلی بر رضایت شخص قربانی باشد. اگر تنها دلیل اثبات تجاوز همین چت های حاوی مسائل جنسی باشد ممکن است مراجع قضایی چنین چت هایی را دلیل بر رضایت قربانی بدانند.

وی با تاکید براینکه سایر ادله می تواند به اثبات وقوع تجاوز کمک کند، توضیح می دهد: مثلا افرادی که مورد تجاوز قرار می گیرند آثار بدنی متجاوز را روی بدن و لباس دارند. به این معنا که قاعدتا به دلیل مقاومتی که قربانی در برابر تجاوز دارد آثاری مانند کبودی و خراشیدگی روی بدن وی وجود خواهد داشت و اگر پزشکی قانونی چنین مواردی را تایید کرده و رابطه را مبتنی بر آزار ببیند این موارد می توانند دلیلی باشند براینکه چت های قبلی حاوی مسائل جنسی نشان دهنده رضایت بر وقوع رابطه جنسی نیست.

این وکیل دادگستری خاطرنشان می کند: اگر آثار فیزیولوژیک از متجاوز روی بدن قربانی باقی مانده باشد ممکن است به دستور دادگاه آزمایش ژنتیک برای شناسایی متجاوز انجام شود.
بیشتر بخوانید: صحنه اعدام اصغر قاتل اولین متجاوز سریالی در ایران
کاف الف؛ متهم تجاوز به دختران دانشجو دستگیر شد/ درخواست مهم پلیس از شاکیان
کمک کانون وکلا به قربانیان کم بضاعت وی تصریح می کند: در این بین تنها مساله که وجود دارد آن است که با وجود جرم انگاری شدن جرایمی نظیر تجاوز به عنف و آسیب ها و آزار های جنسی در قوانین کشور، اما هنوز قوانین شفاف برای حمایت از افرادی که مورد انواع تعرض های جنسی قرار می گیرند نداریم، یعنی قانون مشخص و روشنی که چگونگی حمایت از آسیب دیدگان تعرض و تجاوز را مشخص کند نداریم.

این حقوقدان درباره اینکه برخی افراد از عدم رسیدگی به پرونده های تجاوز دچار استرس شده و پیگیری های خود را ادامه نمی دهند می گوید: مرجع قضایی حتما به این موارد رسیدگی کرده و دلایل قربانی را بررسی و ارزیابی کرده و براساس آن تصمیم می گیرد. اما شاید یکی از مهم ترین مشکلات افراد در مواجهه با جرایم مختلف یا به صورت کلی مسایل حقوقی و قضایی آن است که از متخصصان و وکلا مشاوره نمی گیرند. این در حالی است که برای افرادی که به لحاظ مالی توان پرداخت هزینه وکیل را ندارند راهکاری وجود دارد به این معنا که اداره معاضدت کانون وکلا برای این افراد وکیل معاضدتی تعیین کرده و این وکلا بدون دریافت هرگونه وجهی از حقوق چنین افرادی در محاکم و دادگاه ها دفاع خواهند کرد.

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.