دیدار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

به گزارش روابط عمومی مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه:

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، رئیس هیئت‌مدیره بورس تهران و مدیرعامل بورس تهران با رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه و رئیس و دبیر کمیسیون توسعه خدمات حقوقی این مرکز در محل مرکز وکلا با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار صمیمانه که در محل مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه برگذار شد، طرفین در این دیدار بر لزوم توسعه‌ی همکاری‌ها به‌ویژه در حوزه‌های کارشناسی رسمی و خدمات وکالتی در مجموعه‌ی شرکت‌ها و نهادهای زیرمجموعه سازمان بورس توافق کردند.

در این دیدار مقرر شد کمیته‌ی مشترکی به‌منظور  ساماندهی فعالیت‌های مشترک امور کارشناسی و خدمات وکالتی  سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین شرکت‌های تحت نظارت این سازمان در جهت صیانت هر چه از حقوق عامه بیشتر و افزایش اتقان و سرعت و دقت در حوزه‌های خدمات حقوقی تشکیل شود.  همچنین بهره‌برداری از ظرفیت وکلا و کارشناسان کارشناسان مرکز در داوری و اختلافات بورسی و شرکت‌های تابعه و تحت نظارت و ارجاع امور کارشناسی به کارشناسان مرکز یا کانون از طریق این دو نهاد ازجمله توافق‌های این جلسه بود.

دکتر علی بهادری جهرمی، ضمن اشاره به ارتباط کارشناسان رسمی با مجموعه بورس گفت: بسیاری از خدمات کارشناسی به سازمان یا خصوصا شرکتهای بورسی ارائه میشود که مرکز و کانون کارشناسان اشراف روشنی نسبت به این همکاری ها ندارند. با این حال در مواقع بروز مشکلات، شکایت و اعتراض به سمت دادسرای انتظامی مرکز و کانون روانه میشود در حالی که اساسا پیش از آن طلاعی از همکاری آن کارشناس یا وکیل با مجموعه بورسی وجود نداشته است.

وی در ادامه افزود: به منظور توسعه نظارت بر عملکر اعضا و پیشگیری از هرگونه تخلف احتمالی و در عین حال کمک به تقویت و تخصصی تر شدن امور ضروری است خدمات وکالتی یا کارشناسی از سوی مرکز یا کانون اخذ شده و سوابق فعالیتهای گذشته نیز در اختیار مرکز قرار بگیرد. نباید اجازه داد ماجرای تخلفی صورت گیردبعد از گذشت سالها یک شکایتی بشود، یک پرونده‌ای تشکیل شود، تازه متوجه شویم مثلا چند کارشناس تخلفی داشتند، این تعداد محدود آبروی کل نظام کارشناسی را می‌برند، فساد آن نیز هم در همان شرکت تأثیرگذار خواهد شد. این موضوع  قطعاً برای خود مجموعه بورس هم مضر است.

دکتر قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به رسمیت شناختن رشته بورس در بین رشته‌های کارشناسی گفت: به نظر بنده یک کار خیلی خوبی و تحول  خیلی بزرگی است که مرکز وکلا،کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده  انجام داد که جای تشکر و قدردانی دارد این است که  رشته بورس و سرمایه‌گذاری را به رسمیت شناخت و اکنون کارشناسانی که مجوز می‌گیرند از مرکز تحت عنوان کارشناس‌های بورس و سرمایه‌گذاری خیلی می‌توانند به بازار سرمایه کمک کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: احساسم این است که در این روزها حتماً تقاضا برای این رشته زیاد می‌شود و عده زیادی می‌آیند که بتوانند به‌عنوان کارشناس بورس و سرمایه‌گذاری مجوز بگیرند. چون کیس‌های کارشناسی هم قاعدتاً با توجه به اینکه بازار بزرگ‌شده زیاد می‌شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن اشاره به بحث ارزشیابی سهام گفت: در بحث ارزشیابی سهام واقعاً در دنیا استانداردهایی وجود دارد، اصلاً بحث اخلاق حرفه‌ای در ارزشیابی سهام مطرح است. اینکه گزارش کارشناسی چه سرفصل‌هایی باید داشته باشد می‌توانیم استاندارسازی کنیم. مرکز نیز اتفاقاً می‌تواند این موضوع را ابلاغ کند و از کارشناسان بخواهد بر اساس این استاندارد گزارش کارشناسی تهیه کنند.

ایشان ضمن استقبال از پیشنهادات مرکز اعلام آمادگی کردند به منظور ساماندهی وضعیت ارائه خدمات حقوقی و به ویژه کارشناسی در حوزه سازمان بورس و شرکت های تحت نظر این سازمان در ارزیابی های ناظر به عرضه اولیه، تجدید ارزیابی و سایر فعالیتهای بورسی و همچنین در حوزه های داوری و سایر خدمات وکالتی و کارشناسی کمیته مشترکی به منظور تدوین تفاهم نامه دوجانبه تشکیل و نسبت به نحوه توسعه همکاری های دوجانبه تصمیم گیری کنند.

طراحی خدمات وکالتی تخصصی مورد نیاز سازمان بورس و شرکت های تابعه و تحت نظر، ساماندهی وضعیت ارائه خدمات کارشناسی رسمی و توسعه آن در حوزه شرکتهای بورسی و تقویت علمی و عملی وکلا و همچنین کارشناسان دو طرف از جمله محورهای مورد توافق بود که کمیته مشترک مأمور طراحی سازوکارهای اجرایی آن شد.دیدار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

دیدار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

دیدار رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه

منبع

 

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.