رئیس کانون وکلای دادگستری گلستان در دفتر استانی تسنیم: قانونگذار باید حمایت های حقوقی از مردم را افزایش دهد/ ” تسنیم” رسانه ای منصف، آگاه و دقیق است

گروه استان ها- رئیس کانون وکلای دادگستری استان گلستان با بیان اینکه ۱۶ سال است با وجود قانون، دولت یک ریال بودجه برای وکالت های معاضدتی یا تسخیری پرداخت نمی کند، گفت: قانونگذار باید حمایت های حقوقی از مردم داشته باشد. – اخبار استانها –
رضا سلیمانی در بازدید از دفتر استانی خبرگزاری تسنیم و در گفت وگو با خبرنگاران این خبرگزاری در گرگان اظهار داشت: خبرگزاری تسنیم با اینکه مشی سیاسی خاصی را دنبال می کند اما خبرگزاری منصف، آگاه، دقیق و متعهد به اصول رسانه است.

وی با بیان اینکه همواره بین کار یک وکیل و رسانه ها مشابهت وجود دارد، گفت: آگاهی بخشی از رسالت های رسانه ها و خبرنگاران است و وکلای دادگستری نیز در موضوع آگاهی بخشی و دفاع از حقوق شهروندان فعالیت می کنند.

سلیمانی کانون وکلا را یکی از قدیمی ترین سازمان های مدنی در کشور دانست و افزود: این کانون همواره از مظاهر مدنیت از جمله رسانه ها استقبال می کند حتی اگر برخی از آنها مشکلاتی با کانون وکلا داشته باشند. برای همین در هیچ زمانی ما هیچ شکایتی علیه هیچ خبرنگار و رسانه ای مطرح نکردیم و معتقدیم خبرنگاران نباید مانند وکلا اسیر ثروت و قدرت شوند.

یزد | موانع تولید، در سامانه «حمایت حقوقی – قضایی از سرمایه گذاری مشروع» ثبت شود
مشوق مالی برای افشاکنندگان فساد/سوت زنها از حمایت حقوقی برخوردار می شوند
قلی زاده: خبرگزاری تسنیم از سوت زنها درباره منابع مالی کاندیداهای مجلس حمایت حقوقی می کند
وی با بیان اینکه جامعه خبرنگاری و رسانه ها به حمایت بیشتری به ویژه حمایت قانونگذار نیاز دارند، خاطرنشان کرد: معتقد هستیم این نوع تجلیل ها جنبه صوری و شکلی دارد در حالیکه باید اقدامات عملی و زیربنایی انجام داد.

رئیس کانون وکلای استان گفت: موارد توقیف یا لغو امتیاز رسانه ها باید به شدت محدود شود که این اولین وظیفه مقنن است. برای جامعه خبرنگاری هم باید سیستم خودانتظامی داشته باشیم، اگر شکایتی علیه رسانه وجود دارد باید افرادی از درون جامعه خبرنگاران به آن رسیدگی کنند. هیچ حرفه ای مثل خبرنگاری نیست که تک تک واژه هایی که نوشته می شود زیر ذره بین قرار داشته باشد؛ برای همین نباید در برخورد با فعالان این عرصه سخت گیری شود.

وی ادامه داد: علاوه براین همه دستگاه های عمومی و دولتی باید شکایت خود را از رسانه ها و خبرنگاران پس بگیرند و شکایت ها به سیستم های خودانتظامی این صنف ارجاع شده و برای خبرنگار نباید حبس و بازداشت موقت در نظر گرفته شود.

سلیمانی گفت: وجود خبرنگاران در جامعه که به عنوان چشم و گوش شهروندان هستند، ضروری است. اگر رسانه ها خوب کار کنند دستگاه ها و نهادها نظارت بیشتری بر خود خواهند داشت.

وی در بخش دیگر سخنانش به موضوع مهم دیگری اشاره کرد و گفت: همانطور که قانونگذار دخالت عموم در حوزه پزشکی را به متخصصان آن سپرد، تنظیم روابط حقوقی مردم را هم باید به اهلش واگذار کند تا قراردادها اولا رسمی و بعد هم زیر نظر وکیل تنظیم شود وگرنه آگاهی بخشی یک مسکن کم اثر است.

رئیس کانون وکلای استان با بیان اینکه قانونگذار باید حمایت های حقوقی از مردم داشته باشد، گفت: تأمین بودجه برای وکالت های معاضدتی یا تسخیری یک نمونه آن است. به رغم وجود قانون ۱۶سال است که حتی یک ریال هم برای این موضوع پرداخت نشده است. این در حالی است که فقط سال گذشته ۷۳۵ وکیل برای پرونده های تسخیری، وکالت رایگان انجام دادند.

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.