رئیس مرکز در گفتگو با رادیو اقتصاد: احیای حقوق عامه باید به فرهنگ همگانی تبدیل شود

بهادری جهرمی در گفتگو با رادیو اقتصاد:

احیای حقوق عامه باید به فرهنگ همگانی تبدیل شود

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه گفت: احیای حقوق عامه در کشور باید به یک فرهنگ همگانی تبدیل شود.

***

علی بهادری جهرمی در برنامه گفتگو با رهیافت رادیو اقتصاد در خصوص احیای حقوق عامه گفت: برای موضوع احیای حقوق عامه تکلیف قانون اساسی نسبت به کلیت دولت و حاکمیت است.

وی ضمن اشاره به تصرح قانون اساسی به موضوع حقوق عامه اظهارداشت: بطورکلی در اصل سوم قانون اساسی نسبت به کلیت نظام بحث احیای حقوق عامه و مقابله با فساد و مظاهر آن را موجود است هم‌چنین  در اصل ۱۵۶ قانون اساسی نسبت به بدنه دستگاه قضایی این موضوع آمده است.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه با اشاره به کار ویژه حاکمیت در رابطه با احیای حقوق عامه گفت: یکی از کار ویژه‌های حاکمیت این است که حقوق عامه مردم را تأمین، تضمین و صیانت کند. دولت وقتی تشکیل می‌شود دو کار ویژه اساسی یکی حقوق عامه و عمومی مردم و دیگری حقوق تک‌تک افراد جامعه دارد.

وی افزود: حقوق عامه بر حقوق تک‌تک افراد در موارد تعارض یا تزاحم مقدم خواهد بود.

بهادری جهرمی درباره‌ی صیانت از حقوق عامه گفت: گام‌های بلندی در راستای صیانت از حقوق عامه برداشته‌شده است. الحق و الانصاف در طول چهل‌ساله پس از انقلاب اقدامات خوبی در جهت مبارزه با مظاهر فساد و احیای حقوق عامه در کشور برداشته‌شده ولی با حد مطلوبی که از یک جامعه اسلامی و حکومت اسلامی انتظار می‌رود فاصله بسیار زیادی وجود دارد و دلیل اصلی این موضوع این است که این موضوع به یک فرهنگ همگانی بین آحاد شهروندان، تمامی بخش‌ها و اجزای حاکمیت تبدیل نشده است.

وی افزود: حقوق عمومی حقوقی که تک‌تک افراد جامعه، بخش خصوصی، بخش عمومی و کلیت حاکمیت از آن منتفع و متضرر می‌شوند.

بهادری جهرمی بیان داشت: مردم هرکجا با فساد و مظاهر آن روبه‌رو شدند باید هشدار بدهند و دستیار و همیار پلیس شوند.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در خصوص راهکار مقابله با فساد اظهار داشت: راهکار مقابله با هر نوع مظاهر فساد در جامعه اینکه ریسک زمینه فساد افزایش پیدا کند.

وی افزود: یکی از نقاط ضعف جدی کشور در بخش قانون‌گذاری مبارزه با  حوزه فساد است.

بهادری جهرمی ضمن اشاره به  ایجاد بسترهای ضد فساد در جامعه گفت: بسترهای فساد را باید در جامعه از بین برد و از سوی دیگر یکسری قوانین زیرساختی مثل کاداستر را تصویب کرد. قانون کاداستر در کشور وجود دارد اما بودجه لازم برای اجرای این قانون وجود ندارد. بسیاری از بودجه‌ها صرف خرج و مخارج مستحبات و موارد حاشیه‌ای در بدنه حاکمیت می‌شود ولی موضوعات بسیار ریشه‌ای و ضروری مثل کاداستر به دلیل ضعف و نبود بودجه روی زمین می‌ماند.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه در ادامه تصریح کرد: اگر این موضوعات زیرساختی و همین‌طور موضوعات ناظر بر شفافیت، ایجاد سامانه‌ها به‌منظور افزایش شفافیت بخش‌های مختلف حاکمیت و نهاد های عمومی به معنای واقعی، جامه عمل پوشانده شود و مردم دیگر با پرونده‌های اراضی نجومی، حقوق نجومی و امثالهم در عمل مواجه نخواهند شد.

وی در خصوص سرعت تحول در بدنه قوه قضائیه گفت: متأسفانه با سرعت حرکت موجود، فاصله خیلی زیادی با این حقیقت وجود دارد و بنده به‌عنوان یک جوان، حداقل سرعت حرکت موجود را نمی‌پسندم البته در یکسال اخیر سرعت تحول در بدنه دستگاه قضایی به‌زعم بنده خیلی خوب بوده است. حرکت‌های بسیار جدی را  تاکنون حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید ابراهیم رئیسی، رئیس دستگاه قضا انجام داده که اگر این سرعت به بدنه دستگاه قضایی منتقل شود می‌توان به این بدنه امید زیادی داشت.

بهادری جهرمی در خصوص نقش مجلس یازدهم در تسریع تحقق اهداف حاکمیت اظهار داشت : جدا از این، امید می‌رود تشکیل مجلس یازدهم نیز بتواند سرعت حرکت مسائل مربوط به آسیب‌شناسی قوانین و مقررات موجود، بررسی نقاط ضعف گذشته و اصلاح  آن‌ها و همچنین تصویب قوانینی که در آینده نیاز داریم را تشدید کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر قوای سه‌گانه دست‌به‌دست هم دهند می‌توان امید داشت که سرعت حرکت را حداقل در سه تا چهار سال آتی به نسبت ۳۰ تا ۴۰ سال گذشته خیلی مضاعف کنیم که انتظار از گام دوم انقلاب نیز همین است.

برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب‌وکار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هرروز ساعت ۲۱ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه‌کنندگی «حمیدرضا کجوری» باهدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه‌مندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.