افزایش ٢٠ درصدی جذب کارآموزان وکالت

دکتر جلیل مالکی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درباره آزمون وکالت سال ٩٩ گفت: این آزمون به صورت یکپارچه در کشور برگزار می شود و مسئول برگزاری آزمون نیز سازمان سنجش و آموزش کشور است و آزمون امسال نیز مانند سال های گذشته برگزار می شود البته با این تفاوت که آگهی آزمون امسال، شهریور منتشر خواهد شد.

وی با بیان اینکه ثبت نام آزمون امسال، مهرماه خواهد بود، گفت: آزمون امسال ٢٨ آذر ماه برگزار خواهد شد که به دلیل شرایط کرونایی با تاخیر برگزار می شود و نخستین بار آزمون امسال به دلیل کرونا در مراکز همه استان ها برگزار خواهد شد یعنی در سال های قبل که آزمون کانون وکلای دادگستری مرکز فقط در تهران برگزار می شد، امسال به دلیل شرایط کرونایی با همکاری اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری مقرر شد آزمون در مرکز استان های زیرمجموعه کانون مرکز برگزار شود.
وی ادامه داد: امسال در مرکز استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، سمنان و تهران با حضور نمایندگان تام الاختیار کانون برگزار خواهد شد.
آقای مالکی درباره تعداد کار آموزان وکالت نیز گفت: امسال هزار و ٨٠٠ نفر از طریق آزمون وکالت، کارآموزان وکالت جذب خواهیم کرد که این تعداد بنا به تصمیم کمیته سه نفره موضوع ماده یک قانون کیفیت اخذ وکالت دادگستری تصویب شده است و تقریبا ٢٠ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشتیم.
وی با بیان اینکه ما امسال در کانون مرکز افزایش ظرفیت داشتیم، ادامه داد: پذیرش این تعداد کارآموز جدای از متقاضیان بند دال ماده ٨ لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری است ((طبق این ماده: تمام کسانی که دارای لیسانس حقوق قضایی یا گواهی پایان تحصیلات سطوح عالیه از حوزه علمیه قم با حداقل ۵ سال سابقه کار متوالی یا ١٠ سال متناوب در سمت های حقوقی در دستگاه های دولتی و وابسته به دولت و نهاد ها و نیرو های مسلح هستند، بعد از اجرای این قانون با داشتن سی سال سابقه خدمت بازنشسته شوند، بدون رعایت شرط سن با انجام نصف مدت مقرر کارآموزی، پذیرش می شوند.))
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز درباره تعداد وکلای این مرکز نیز گفت: در کانون وکلای دادگستری مرکز که زیرمجموعه اش استان های تهران، سیستان و بلوچستان، سمنان و هرمزگان است، بیش از ٢۵ هزار وکیل داریم که فعال هستند و با این هزار و ٨٠٠ کارآموز وکالتی که جذب می کنیم بعد از طی دوره کارآموزی تعداد وکلای ما به ٢٧ هزار نفر وکیل خواهد رسید که براساس رتبه بندی، توزیع جغرافیایی خواهند شد.
وی ادامه داد: در مورد پذیرش کارآموز وکالت مستقل عمل نمی کنیم و تابع کمیته سه نفره (ماده یک قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت) هستیم که متشکل از رئیس کل دادگستری استان، رئیس دادگاه انقلاب اسلامی استان و رئیس کانون وکلای دادگستری استان است.
آقای مالکی گفت: اکنون کانون مرکز نمی تواند بگوید که سال آینده چه تعداد وکیل پذیرش خواهد کرد آیا افزایش خواهد داشت یا خیر؟
وی افزود: با توجه به مولفه هایی که در این کمیته مورد بحث قرار می گیرد، از جمله حوزه های قضایی، تعداد شعب دادگاه ها و امکاناتی که در حوزه های قضایی برای آموزش کارآموزان وکالت وجود دارد، نسبت جمعیت به وکیل و وضع اشتغال وکلای جوان، درباره پذیرش تعداد وکلا تصمیم گیری می کنند که در واقع با در نظر گرفتن جمیع این شرایط تصمیم می گیرند که سال آینده چه تعداد باید کارآموز وکالت در کانون وکلا جذب کنیم.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز درباره اینکه به نسبت جمعیت، تعداد وکلا چقدر باید باشد؟ افزود: ما نمی توانیم یک معیار ثابتی را در این خصوص درنظر بگیریم، در کشور های مختلف دنیا به نسبت جمعیت تعداد وکیل متناسب با متغیر های مختلفی تعیین می شود. کشور هایی هستند که حضور وکیل در محاکم دادگستری اجباری و الزامی است، طبیعتا در این کشور ها تعداد وکلا به نسبت جمعیت کشور یک نسبت بالاتر است، اما در کشور های که وکالت دادگستری در آنجا ها اجباری و الزامی نشده و همین طور فرهنگ استفاده از وکیل نیز در آن کشور ها نهادینه نشده، این نسبت جمعیت یک مقدار ممکن است در این خصوص متفاوت باشد.
وی گفت: بنابراین در کشور ما با توجه به وضعی که وجود دارد وکالت دادگستری اجباری نشده است و هم اکنون نیز بستر ها در این خصوص فراهم نیست و متاسفانه فرهنگ استفاده از وکیل نیز هنوز در کشور ما نهادینه نشده است یعنی مردم فکر می کنند خودشان می توانند یک کار فنی، تخصصی و حقوقی را که طرح دعاوی یا دفاع از دعاوی باشد، انجام دهند.
رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز ادامه داد: از طرفی دیگر یک بخش عمده ای از ظرفیت های وکالت نیز متاسفانه در زیرمجموعه نهاد وکالت نیست، به همین علت این نسبت در کشور ما مناسب با این ظرفیت ها تعیین می شود.
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز

منبع

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.