قدردانی کانون وکلا از یک قاضی به خاطر حفظ شان وکلا

تهران – ایرنا – کانون وکلای دادگستری فارس برای نخستین بار در تاریخ ایجاد تشکیلات دادگستری در کشور، با صدور تقدیرنامه ای از یک قاضی زن دادگستری فسا به خاطر حفظ شان وکلا و مراجعان، قدردانی کرد.

قضاوت و وکالت یکی از حساس ترین و ارزشمندترین حرفه ها در هر جامعه ای هستند و در ادبیات حقوقی از قاضی و وکیل به عنوان دو بال فرشته عدالت برای کشف حقیقت و فراهم کردن زمینه دادرسی عادلانه یاد می شود.

امروزه تقریبا همگان اذعان دارند که یک دادرسی عادلانه بدون حضور وکیل امکانپذیر نیست و این موضوع علاوه بر تایید در دین مبین اسلام و منابع فقهی، در اسناد و ضوابط بین المللی نیز مورد تأکید قرار گرفته است به طوری که اگر به وکیلی اجازه دخالت در دادرسی داده نشود یا دادگاه ها وکیل معرفی شده از سوی طرفین دعوا را نپذیرند، دادرسی مخدوش شده و حتی طبق قوانین کشور ما، از موجبات نقض حکم است.

یکی از انتقادهایی که گاهی ممکن است نسبت به قضات محاکم اعم از دادگاه ها و دادسرا مطرح شود، رعایت نکردن کرامت انسانی مراجعان و اصحاب دعوا در دادگاه از جمله وکلای دادگستری است؛ وکلایی که طبق قوانین از جمله مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام شانی برابر با قضات دارند.

با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در مسند ریاست قوه قضائیه، مسئله حفظ کرامت و ارزش های انسانی در قوه قضاییه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت به طوری که ۲۴ تیر سال ۹۸ یعنی کمتر از پنج ماه از حضور وی در سمت ریاست دستگاه قضا، وی دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش های انسانی در قوه قضائیه را برای اجرا ابلاغ کرد.

در دو ماده (مواد ۱۳ و ۱۴) از این بخشنامه ۳۳ ماده ای، به صراحت به نحوه برخورد با وکلا در مجتمع ای قضایی و دادسرا اشاره شده و آمده است: ماده ۱۳- در راستای حفظ حیثیت و کرامت وکلا، مشاوران حقوقی و کارشناسان به هنگام حضور در مراجع قضایی جهت بازرسی از تجهیزات الکترونیکی استفاده و حتی المقدور از انجام بازرسی بدنی خودداری شود.

ماده ۱۴- دستگاه های مشمول دستورالعمل به ویژه مراجع قضایی مکلف اند به تناسب امکانات مکانی را برای استقرار و انتظار وکلا و گفتگو و ملاقات آنان با موکلان تدارک ببینند.
در همین راستا، روز گذشته(شنبه) بود که خبری مبنی بر تقدیر کانون وکلای دادگستری استان فارس از خانم زهرا زره پوش یکی از قضات دادگستری فسا به خاطر رعایت شان و احترام وکلای دادگستری منتشر شد.
این قاضی دادگستری که باسابقه ترین دادیار دادگستری شهرستان فسا نیز محسوب می شود، در این باره به خبرنگار قضایی ایرنا گفت: به عنوان یک قاضی دادگستری فقط و فقط وظیفه خود را انجام داده ام، ضمن اینکه معتقدم نه تنها با وکلا بلکه با همه شهرندان اعم متهمان، شکات، شهود و کارشناسان دادگستری که زحمت زیادی را در دعاوی متحمل می شوند احترام را رعایت کرد. شکات انتظار دارند که مرجع قضایی حرفشان را خوب بشنود و از سوی دیگر اصل برائت بر متهمان وارد است و در صورت قوت ادله باید فقط در محدوده ی خطایی که انجام داده اند و در حدود اختیارات قانونی برخورد شود و نه بیشتر.

این قاضی زن اضافه کرد: علاوه بر همه اینها خداوند متعال در آیه ۷۰ سوره اسراء می فرماید «وَلَقَدْ کَرَّمْنَا بَنِی آدَمَ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَیٰ کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا» که حاکی از اهمیت حفظ کرامت انسان در نزد خداوند است.

وی ادامه داد: وکلا یکی از دو بال فرشته عدالت هستند و توجه به این جایگاه برای یک دادرسی عادلانه ضروریست. با حضور حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در مسند ریاست قوه قضائیه، مساله حفظ کرامت انسانی مراجعان به دادگستری اعم از شاکی، متهم و وکیل بیش از پیش مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است.

زره پوش افزود:همواره سعی کرده ام در پرونده های مختلف از نگاه و تجربیات وکلای مجرب بهره مند شوم و هرگز وکلا را رقیب خود ندانسته ام و نمی دانم.

این قاضی دادگستری گفت: حفظ کرامت انسانی مراجعان به دادگستری از جمله وکلا همواره مورد تایید رییس قوه قضاییه بوده و در خصوص وکلا مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مورخ ۱۱ مهر سال ۱۳۷۰ را نیز داریم که صراحتاَ اعلام می دارد «وکیل در موضع دعوی از احترام و تأمینات شاغلین شغل قضا برخوردار است».

جانشین دادستان شهرستان فسا بیان کرد: بر همین اساس جایگاه خاصی برای وکلای مراجعه کننده در نظر گرفته شده و هیچ گاه وکیل را پشت درب نگه نداشتیم و البته حواس مان نیز به این قضیه معطوف بوده که رعایت احترام و شؤون مورد سوءاستفاده عده قلیلی از افراد قرار نگیرد. ضمن اینکه برخورد خوب و شایسته با اصحاب دعوا و وکلا ضمن آنکه سبب بروز رفتار احترام آمیز متقابل می شود یک وظیفه قضایی است زیرا باید شان خود را به عنوان یک قاضی با رفتار و گفتار مناسب حفظ کنیم.

منبع

 

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.