مردم از هیولایی که خود ساخته اند اعلام نفرت می کنند

يك وكيل دادگستري به تشريح ابعاد مختلف ماجراي قتل رومينا اشرفي به دست پدرش پرداخت.

به گزارش «تابناک»، مریم نقاشان در گفت وگو با ایسنا، در واکاوی قتل رومینا اشرفی اظهار کرد: آنچه در فضای مجازی طبق فاکتورهای سواد رسانه ای مطرح می شود با آنچه از مطالعه پرونده قتل به دست می آید متفاوت است، زیرا جملاتی که در رسانه منعکس می شود با جهت گیری های خاص و تولید کلمات مبتنی بر اهداف رسانه ای شکل می گیرد و من قصد دارم در خصوص مسایلی که ایجاد حساسیت عموم را در بر داشته توضیحات مختصری بیان کنم.

وی گفت: ابعاد مختلفی در فضای مجازی بیشتر مطرح شده است؛ مسایلی مانند “عدم قصاص پدر، اصلاح قانون حمایت کودکان و اهمال مقام قضایی» از جمله این موارد است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: بحث مجازات قصاص در چنین قتل هایی طبق جامعه شناسی حقوق در تمام دنیا عامل بازدارنده قوی به شمار نمی آید؛ یعنی در این قبیل قتل ها اگر قاتل علم به قصاص شدن هم داشته باشد، مانع موثری برای عدم ارتکاب جرم نمی باشد، پس در چنین قتل هایی به جای اینکه همه توانمان را در تشدید مجازات قرار دهیم بهتر است اسباب تشدید انگیزه ارتکاب قتل را کم کنیم.

نقاشان تصریح کرد: بحث اصلاح قانون حمایت کودک که همان جرم انگاری خواستگاری از کودک مطرح می شود و کودک همسری منع می گردد و هنوز به تصویب نهایی نرسیده است، باید اذهان عمومی جامعه را به آن آشنا کرده و گفت که وقتی برای کودک همسری در اذهان عمومی مردم سن خاص تعیین می گردد تبعات فاسد در موارد استثناء نیز به چشم می خورد مثل همین مورد که علی رغم سن کم، اما از لحاظ بلوغ جسمی، رومینا کودک محسوب نمی شده است و از مدت ها قبل خواهان ازدواج بوده و بعد از خواستگاری و مخالفت پدرش، رومینا اعلام کرده که خودکشی یا فرار می کند که منجر به فرار شده، اما قبح ازدواج یک دختر کم سن و شماتت جامعه نسبت به پدر آنقدر پذیرفته شده بود که اگر پدر با این ازدواج موافقت می کرد نیز مجرم بود و متهم به قتل اجتماعی دخترش می گردید چه در نظر مردم و چه اگر قانون حمایت کودک به تصویب نهایی رسیده بود.

وی گفت: بحث دیگر اهمال مقام قضایی است که باید به آن پرداخته شود. یعنی تحویل دختر توسط مقام قضایی به پدر بدون حل و فصل و تعیین تکلیف ارتباط دختر و پسر! گویا بچه ای گم شده بود و پلیس او را پیدا کرده و تحویل خانواده داده است، یا طبق شکایت آدم ربایی که از سوی پدر مطرح شد عمل کرده است! در صورتی که فرار با میل و اراده خود دختر صورت گرفته و مصداق آدم ربایی نبوده است.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در واقع مقام قضایی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و شاید به خاطر همان حساسیت مقوله کودک همسری وارد تعیین تکلیف ارتباط آن دو نفر نشده، اما وقتی هر دو به قصد ازدواج اقدام به فرار کرده اند و قاضی با حساسیت جامعه و فرهنگ روستایی آشناست، بلافاصله دختر را به پدر سپردن با نگاه شماتت گر اهالی کار کارشناسانه ای نبود. در واقع مقام قضایی همه بار مسئولیت را به عهده پدری روستایی قرار داد که از یک سو دختر زیر سن قانونی اش قصد ازدواج داشته و اقدام به فرار کرده و حال بعد از چند روز با انتشار عکس هایی که حکایت از ربایش ندارد باید جلوی چشم مردم او را به آغوش خانواده برگرداند! در واقع تکلیف سنگینی فراتر از توان بر دوش پدر قرار داده شد.

وی تصریح کرد: پس عواملی که باعث بروز چنین جنایتی شده بسیار گسترده است که مهمترین آن زیر ساخت فرهنگی است که مردمش شماتت گر هستند؛ یعنی اگر پدر موافق ازدواج بود مردم او را شماتت می کردند و وقتی دختر فرار کرده را به منزل آورد نیز مردم او را بی تعصب قلمداد کردند و برچسب بی غیرتی را با حرف ها و نگاه هایشان منتقل کردند و این مورد یکی از موارد فشار روحی در روانشناسی قتل قلمداد می شود.

نقاشان در پاسخ به این سوال که چگونه می شود از بروز جرایم اینچنینی جلوگیری کرد، گفت: با امپاتی (خود را جای دیگری قرار دادن) جمعی می توان مانع وقوع این جرایم شد. یعنی اگر یک مشکل غیر متعارف برای یکی از اعضای اجتماع به وجود آمد بقیه افراد جامعه چه فامیل و همسایه و اهالی محل و چه متخصصین جامعه که از این مشکل به نحوی آگاه شدند باید خود را به جای فرد مورد نظر قرار دهند و با او همدلی کنند و چه از طریق حکمیت در فامیل و یا از طریق دادگاه با ارجاع به کارشناس مرتبط (پزشکی قانونی، روانشناس بالینی، مشاور و مددکار اجتماعی) مشکل را مرتفع کنند و این خانواده را از بحران نجات دهند.

وی در پایان گفت: در نهایت فرهنگ شماتت گر و زشت انگاری افراطی جامعه، پدری را تا قتل جگرگوشه اش سوق داد و آن وقت با هشتگ های داس از هیولایی که توسط خود ساخته اند اعلام نفرت می کنند.

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.