نقش وکلا در پیشگیری از آسیب های اجتماعی مورد غفلت قرار گرفت

اصفهان- ایرنا- رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان گفت: وکلا نقش بسیار موثری در پیشگیری از آسیب های اجتماعی و تحمیل هزینه های سنگین به قوه قضاییه دارند اما این موضوع مورد غفلت قرار گرفته است.

لیلا رییسی روز سه شنبه در حاشیه بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان اصفهان افزود: در کشورهای توسعه یافته، عمده کار وکلا در مرحله پیشگیری است به طوری که در اموری از جمله قراردادهای مالی و کاری، ازدواج و معاملات، همواره یک وکیل در کنار فرد حضور دارد اما در کشور ما مردم تنها زمانی به وکیل مراجعه می کنند که با مشکل حقوقی مواجه شوند.

وی به نهادینه نشدن فرهنگ مراجعه به وکیل در کشور اشاره و تأکید کرد: رسالت خبرنگاران صداقت، درست گویی، انعکاس واقعیت ها و جلوگیری از پنهان کاری است و لذا رسانه ها و خبرنگاران، جایگاه مؤثری در دفاع از حقوق انسان بواسطه همین رسالت و نقش بسزایی در اطلاع رسانی و آگاه سازی جامعه در جهت ارتقای فرهنگ استفاده از وکیل دارند.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته عده ای کانون های وکلای دادگستری را به دلایل مختلف مورد هجمه قرار دادند، گفت: این امر پیامدهای ناخوشایندی برای مردم و نهاد وکالت به همراه خواهد داشت و باعث مراجعه مردم به سمت واسطه گران و مؤسسه های غیرمجاز می شود که صداقت مداری رسانه ها و انتقاد شفاف از برخی ضعف ها می تواند از بروز چنین آسیب هایی جلوگیری کند.

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان تصریح کرد: استقلال نهاد وکالت به این معناست که وکلا هر سال زیر نظر کانون اعتبار سنجی شوند، به فعالیت صنفی خود ادامه دهند، رفتار صنفی آنها ار طرف این نهاد سنجیده شود و در نهایت برای دفاع از حقوق موکل خود باید مستقل از دستگاه حاکمه باشند.

به گفته وی صدور پروانه وکالت، نظارت، کنترل رفتار صنفی و اعتبار سنجی باید در دامان یک نهاد مستقل انجام شود و اگر هر یک از این موارد توسط دستگاه حاکمیت انجام شود وکیل استقلال نخواهد داشت.
رییسی ادامه داد : پر واضح است نظارت، ناقض اصل استقلال نیست، لیکن اگر نظارت تبدیل به دخالت شود، تهدیدکننده اصل استقلال نهاد وکالت بوده و افراد مختلف را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی به برخی برداشت های نادرست از استقلال نهاد وکالت اشاره و خاطرنشان کرد: عده ای تصور می کنند که با توجه به مستقل بودن نهاد وکالت، وکلا می توانند هر کاری که بخواهند انجام دهند و حتی قانون را دور بزنند درحالیکه این تصور به طور کامل اشتباه است و نظارت مستمر بر کار وکلا وجود دارد.

وی اضافه کرد: عده ای نیز تصور می کنند که وکلا مالیات پرداخت نمی کنند در حالیکه ضوابط سختگیرانه ای در این زمینه وجود دارد و بر اساس دستورالعمل های موجود، مادامی که وکلا، اقدام به پرداخت مالیات خود ننمایند امکان تمدید پروانه خود را نداشته و مجاز به فعالیت نخواهند بود.
رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان همچنین بیکاری بین وکلا را یکی از پدیده های شوم چند سال اخیر در این صنف برشمرد و اظهارداشت: سالانه تعداد زیادی از دانشگاه ها در رشته حقوق دانش آموخته می شوند و از طرفی بدلایلی همچون عدم ایجاد فرهنگ مراجعه مردم به وکلا، بخش قابل توجهی از آنها بیکار می مانند.

رییسی با تاکید بر اینکه در هیچ جای قانون وظیفه اشتغالزایی برای دانش آموختگان رشته حقوق برای کانون وکلا تعریف نشد، تصریح کرد: وظیفه اصلی این کانون تربیت وکیل است که نیاز به زیرساخت هایی مانند امکانات آموزشی و کارآموزی دارد.

وی ادامه داد : آنچه مسلم است یکی از تبعات بیکاری در بین دانش آموختگان رشته حقوق، ایجاد فساد است و یکی از راه های جلوگیری از این مساله، توجه به تعداد وکلا و اصلاح سیاست های آموزشی و دانشگاهی کشور است.

رییس کانون وکلای دادگستری استان اصفهان با تأکید بر نقش وکلا در توسعه اقتصادی، اجتماعی، آموزشی و پایدار کشور، اظهارداشت: نقش اول وکلا، دفاع از جان و مال مردم است.
نهاد وکالت به عنوان سرمایه اجتماعی بزرگ به تاکید کارشناسان امر باید مورد حمایت قرار گیرد تا بتواند خدمت مورد نظر قانونگذار را به خوبی ارائه کند.

افزون بر ۲ هزار وکیل عضو کانون وکلای استان اصفهان هستند.

برچسب ها
– مشاوره
– حقوق شهروندی
– اصفهان
– کانون وکلای دادگستری

دیدگاه

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.